Aktywność chińskiej gospodarki nadal spada

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 28-11-2022, 06:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wraz z nowymi problemami związanymi infekcjami Coivid-19 i restrykcjami w listopadzie spadała aktywność chińskiej gospodarki, a rynek oczekuje jej dalszego pogarszania się, informuje Bloomberg.

Szanghaj, Chiny
Szanghaj, Chiny
Qilai Shen/Bloomberg

Opracowywany przez agencję wskaźnik zagregowany obejmujący osiem węższych składników wskazuje, że w listopadzie 2022 r. doszło do dalszego wyhamowania koniunktury po i tak już mocno wytłumionym październiku.

W rezultacie wskaźnik spadł do zaledwie 3 pkt, co jest najniższą wartością od kwietnia-maja br., kiedy to gospodarka niemal stanęła po wprowadzeniu lockdownu w Szanghaju.

Najnowsze prognozy wskazują, że gospodarka Państwa Środka w 2022 r. odnotuje zaledwie 3,3 proc. wzrost PKB. W przypadku realizacji takiego scenariusza, byłby to najwolniejszy rozwój od lat 70-tych ubiegłego wieku, nie uwzględniając załamania wywołanego pandemią Covid-19.

Ekonomiści z Goldman Sachs Group Inc., Macquarie Group i Hang Seng Bank twierdzą, że rosną szanse na dalsze zakłócenia wzrostu, ponieważ władze walczą o zminimalizowanie infekcji i zgonów z powodu COVID-19 przy jednoczesnym stopniowym łagodzeniu ograniczeń.

Według wielu ekonomistów, w tym z Golldman Sachs Group, Macquarie Group i Hang Seng Bank, rosną szanse na dalsze zakłócenia wzrostu, ponieważ władze walczą o zminimalizowanie infekcji i zgonów z powodu Covid-19 przy jednoczesnym stopniowym łagodzeniu ograniczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane