Albayrak: Turcja prawdopodobnie wyrwała się recesji

opublikowano: 16-04-2019, 16:50

Według tureckiego skarbu i ministra finansów Berata Albayraka największa gospodarka Bliskiego Wschodu prawdopodobnie wyrwała się z pierwszej recesji od dekady.

Turcja może już być na dobrej drodze do ożywienia po zakończeniu w ubiegłym roku dwóch kolejnych kwartałów spadku wywołanego katastrofalnym załamaniem waluty - powiedział Albayrak powołując się na wstępne dane za pierwsze trzy miesiące 2019 r.

Przeciwstawiając się zarzutom ze strony inwestorów stwierdzi, że niedobór płynności na rynku swapów używany do ustabilizowania tureckiej waluty przed wyborami w zeszłym miesiącu nie został zaaranżowany przez rząd, który działał zgodnie z „zasadami wolnego rynku”. 

Albayrak powiedział, że rząd  chce wykorzystać okres między wyborami trwający ponad cztery lata na przeprowadzenie koniecznych reform w ten sposób, by twórcy polityki gospodarczej mogli działać bez nacisków politycznych.

Wyszliśmy z trudnego okresu z minimalną szkodą - powiedział Albayrak. „Podejmiemy wszelkie kroki niezbędne do osiągnięcia naszych celów, ponieważ przed nami nie ma wyborów. Zrobimy te kroki z wielką łatwością” – dodał oficjel.

Usiłując ożywić gospodarkę, minister niedawno przedstawił plan wzmocnienia krajowego sektora bankowego, który obarczony jest złymi  długami i pojawiającymi się dosyć często  od lat okresami znaczącej deprecjacji waluty.

Kluczowym testem dla szefa finansów będzie spełnienie narzuconego sobie celu wzrostu gospodarczego w wysokości 2,3 proc. w 2019 r., co pozostaje w sprzeczności z prognozami dalszego spadku zakładanymi przez większość ekonomistów. 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy właśnie zweryfikował swoją projekcję, zakładającą wcześniej niewielki wzrost PKB i obecnie oczekuje jego spadku o 2,5 proc.  w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy