Albo ropa, albo metale, pomyliły kierunek

opublikowano: 02-10-2017, 17:36
aktualizacja: 02-10-2017, 17:39

Obserwowane we wrześniu rozejście się cen ropy i metali przemysłowych jest nie do utrzymania.

We wrześniu indeks cen sześciu najważniejszych metali przemysłowych notowanych na giełdzie w Londynie stracił 2,9 proc., podczas gdy ropa brent podrożała o 9,0 proc. Ta rozbieżność jest nie do utrzymania na dłuższą metę, a to dlatego że notowania metali i ropy są zwykle ściśle ze sobą powiązane. Energia odpowiada za znaczną część kosztów wydobycia, przetwarzania oraz transportu metali, zauważa agencja Bloomberg. Według specjalistów bardziej prawdopodobne jest, że notowania na obu rynkach podążą w dłuższym terminie na południe.

W ostatnich tygodniach ropa naftowa mocno zyskiwała, za sprawą podwyższenia prognoz popytu przez OPEC i Międzynarodową Agencję Energii oraz gróźb ze strony Turcji, że odetnie dostawy ropy kurdyjskiej. Jednak według niektórych specjalistów za korektą na rynku ropy przemawia przesadnie optymistyczne pozycjonowanie inwestorów. Duzi gracze spekulacyjni zwiększyli długie pozycje do najwyższego poziomu w historii dokładnie wraz z końcem sezonu podróży wakacyjnych i u progu okresu technicznych przestojów rafinerii.

- Ta podwyższona liczba długich pozycji z pewnością zapowiada korzystny moment do sprzedaży. Argumentacja przemawiająca za kupnem ropy może nie przetrwać okresu słabszego popytu na ropę – komentuje John Kilduff, partner w funduszu hedgingowy Again Capital.

Tymczasem przy wzroście cen ropy powyżej 50 USD za baryłkę ceny przyszłej sprzedaży chętnie zabezpieczają producenci łupkowi, zauważa specjalista. Notowania metali przemysłowych, w tym miedzi, powinny w krótkim terminie ustabilizować się po wrześniowych zniżkach, a dopiero w dłuższej perspektywie wrócić do przeceny, ocenia bank Barclays. Według instytucji za krótkoterminowym odbiciem cen przemawia spadek zapasów nieprzetworzonej miedzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Albo ropa, albo metale, pomyliły kierunek