Alchemia bierze na wstrzymanie

GRA
24-08-2007, 12:03

Do końca roku spółka skupi się na  restrukturyzacji. Potem przyjdzie czas na budowę walcowni lub przejęcia.

Po tegorocznych akwizycjach Huty Bankowej i Kuźni Batory spółka z grupy Romana Karkosika chce złapać oddech.

— Do końca roku skupimy się na restrukturyzacji Huty Bankowej, Huty Batory i Kuźni Batory — zapowiada Karina Wściubiak, prezes Alchemii.

Chce zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych i zmienić portfolio produktów. Firmy powinny poprawić marże. Karina Wściubiak nie ujawnia jednak ich docelowego poziomu.

— Wzorem dla pozostałych firm będzie Huta Batory, która ma ponad 20-procentową marżę netto — precyzuje prezes.

Na początku przyszłego roku spółka podejmie decyzje o kolejnych inwestycjach. W grę wchodzi budowa własnej walcowni rur, których na razie w Polsce w ogóle się nie produkuje. Jak zapewnia Karina Wściubiak, projekt inwestycji jest już gotowy, a jego realizacja może kosztować spółkę od 350 mln zł do nawet 1 mld zł. Równolegle rozważane są kolejne akwizycje, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

— Przyglądamy się jednej hucie w Polsce i dwóm zagranicznym — twierdzi prezes Alchemii.

Zapewnia jednocześnie, że spółka nie zamierza znów starać się o przejęcie Walcowni Rur Jedność czy Walcowni Rur Andrzej. Ostatecznie takiej ewentualności jednak nie wyklucza.

— Nigdy nie mów nigdy — mówi Karina Wściubiak.

W zawieszeniu są plany Alchemii związane z biopaliwami. Firma miała wraz ze Skotanem budować dwie instalacje estrów.

— Na razie poczekamy, tym bardziej że mało nas to kosztuje. Dla nas to jedynie inwestycja finansowa. Kwestie operacyjne leżą po stronie Skotanu — mówi Karina Wściubiak.

Trwa właśnie oferta Alchemii. Inwestorzy, którzy chcą wykorzystać prawa poboru, mają dziś na to ostatnią szansę. Cena wynosi 1,3 zł.

— Mamy nadzieję, że Roman Karkosik, główny akcjonariusz spółki, wykorzysta wszystkie przysługujące mu prawa poboru. W poprzednich emisjach zawsze tak robił — twierdzi Karina Wściubiak.

Alchemia zamierza uzyskać z emisji 218 mln zł. Większość zostanie przeznaczona na refinansowanie przejęcia Huty Bankowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Alchemia bierze na wstrzymanie