…ale kursy walut mówią co innego

Wyprzedaż walut rynków wschodzących to zapowiedź korekty na rynkach akcji, twierdzi Gautam Batra z firmy Signia Wealth.

Indeks walut emerging markets oraz opisujący zachowanie wszystkich giełd akcji na świecie wskaźnik MSCI World poruszały się w latach 1999-2012 w tym samym kierunku. Potem obie miary zaczęły się rozjeżdżać. Pod koniec stycznia rozbieżność osiągnęła rekord, a od tego czasu indeks akcji spadł o 2 proc., w porównaniu z 0,3-procentową zniżką wskaźnika opartego na notowaniach walut.

Zdaniem Gautama Batry, tak znaczące rozbieżności są nie do utrzymania, a to oznacza pogłębienie zniżek na rynkach akcji. Jak podkreśla specjalista, spowodowana m.in. oczekiwanym przez inwestorów wygaszaniem programów stymulacyjnych Fedu wyprzedaż walut rynków wschodzących uderzy w przychody tych globalnych korporacji, które są tam obecne.

— Ryzyko zaistnienia niekorzystnego sprzężenia zwrotnego między rynkami wschodzącymi a gospodarkami dojrzałymi jest ogromne — powiedział Bloombergowi Gautam Batra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy