Alior Bank chce przyspieszyć realizację strategii

opublikowano: 04-10-2017, 08:03
aktualizacja: 04-10-2017, 08:09

Zarząd Alior Banku przyjął plan "operacjonalizacji" strategii banku na lata 2017-2020. Jej nazwa to "Cyfrowy Buntownik"

Główne założenia finansowe to osiągnięcie ROE na poziomie 14 proc., marży odsetkowej netto w wysokości 5,1 proc. i wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) na poziomie 39 proc. już w 2019 roku (o rok szybciej niż przewidziano w strategii) oraz utrzymać roczne tempo wzrostu wolumenu kredytów na poziomie 5-6 mld zł brutto (zgodnie z założeniami strategii).

Nie zmienił się plan dotyczący dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami - pierwszej dywidendy można się spodziewać w 2020 r. (za 2019 r.). Bank nie planuje emisji akcji w horyzoncie strategii. Plan kapitałowy do 2020 roku zakłada, że bank spełni wymogi regulacyjne w zakresie współczynnika Tier 1 bez wykorzystania instrumentów kapitałowych (takich jak gwarancja czy sekurytyzacja), przy utrzymaniu planowanego tempa wzrostu.

Plan kapitałowy Alior Banku zakłada utrzymanie nadwyżki kapitałowej co najmniej 50 punktów bazowych powyżej minimum regulacyjnego Tier 1. W tym celu Bank zamierza przejściowo w roku 2018 wykorzystać linię gwarancyjną o maksymalnym potencjale uwolnienia kapitału do 300 mln zł. Dodatkowo Bank bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia jednej transakcji sekurytyzacyjnej. Bank zakłada wykorzystanie powyższych instrumentów na poziomie do 230 mln zł uwolnionego kapitału Tier 1.

Zgodnie z przyjętym planem celem Alior Banku jest osiągnięcie kosztu ryzyka na poziomie 1,6 proc w 2020 roku.

Celem Alior Banku jest utrzymanie obecnej struktury alokacji kapitału pomiędzy segmentem klienta biznesowego (ok. 51 proc.) i klienta indywidualnego (ok. 49 proc.).

W ramach segmentu klienta biznesowego, celem Banku jest zwiększenie alokacji kapitału na segment mikro i małych przedsiębiorstw z 31% obecnie na 47% w 2020 roku przy jednoczesnym wdrażaniu inicjatyw stabilizujących poziom kosztu ryzyka.

Zwiększenie ekspozycji na małe i średnie przedsiębiorstwa pozwoli na przyspieszenie osiągnięcia celu ROE na poziomie 14 proc. (w roku 2019) i uwolnienie około 350 mln zł kapitału Tier 1 w horyzoncie realizacji strategii.

W ramach segmentu klienta indywidualnego, celem banku jest zwiększenie liczby klientów z główną relacją bankową o 77 proc. do 2020 r. i uzyskanie udziału klientów z główną relacją bankową w nowo pozyskiwanych klientach daily bankingu na poziomie 55 proc..

Plan zakłada, że ok. 30 proc nowych klientów daily banking będzie pozyskiwanych poprzez kanały cyfrowe.

Alior Bank będzie rozwijał współpracę z PZU oraz Pekao w celu realizacji synergii zarówno kosztowych, jak i przychodowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu