Alior Bank mógł zarobić więcej

opublikowano: 28-02-2019, 22:00

Skonsolidowany zysk netto urósł o ponad 50 proc. r/r. Kłopoty dużego klienta aż tak bardzo nie namieszały.

Alior pochwalił się wstępnymi skonsolidowanymi wynikami finansowymi za 2018 r. Grupa osiągnęła 713 mln zł zysku netto, czyli o 51 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarząd banku liczy na jeszcze lepszy zysk w bieżącym roku.

— Alior odnotował wysoki, ponad 50-procentowy, wzrost zysku netto r/r dzięki zakończonej w 2017 r. integracji z przejętą pod koniec 2016 r. wydzieloną częścią BPH. Przed 2018 r. wynik banku był obciążony pokaźnymi kosztami integracji — mówi Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Citi Handlowy.

Dwucyfrowe ROE

Odzwierciedlający rentowność kapitałów własnych banku wskaźnik ROE wyniósł 11,7 proc. Jest wyższy o 4,4 p.p. w porównaniu z 2017 r. W sektorze pożądane jest dwucyfrowe ROE — osiągnęło je pięć spośród siedmiu banków, które dotychczas opublikowały wyniki finansowe za zeszły rok. 2020 r. Alior chce zakończyć z 14-procentowym ROE.

— Wysokie ROE to efekt niskich współczynników kapitałowych. Mówiąc wprost, jeśli ma się mniejsze kapitały, to łatwiej pokazać wyższy zwrot. Wskaźnik Tier 1 banku co prawda wzrósł, ale nadal jest jednym z najniższych wśród dużych polskich banków — wyjaśnia analityk DM Citi Handlowego.

Duży odpis

Wyniki Aliora mogły być jeszcze lepsze.

— W drugim półroczu 2018 na wynikach banku cieniem kładły się problemy finansowe Ruchu, dużego klienta Aliora, który jest w procesie resktukturyzacji. To spowodowało, że bank dokonał 89 mln zł odpisów na poczet rezerw zabezpieczających niespłacane długi, co dość mocno obniżyłozysk netto — mówi Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

W zeszłym roku bank dokonał 1,1 mld zł odpisu rezerw (wzrost o 15 proc. r/r). Rynek pozytywnie zareagował na wyniki finansowe banku — kurs Aliora urósł podczas czwartkowej sesji o 1,03 proc. Dlaczego? Inwestorzy spodziewali się perturbacji spowodowanych kłopotami jednego z największych dystrybutorów prasy w Polsce. Na notowania banku pozytywnie wpłynęło powołanie nowego zarządu, który w ostatnim roku często się zmieniał.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Rynek liczy, że tym razem nowi członkowie zarządu utrzymają się na stanowiskach znacznie dłużej niż ich poprzednicy. Ciągłe perturbacje w zarządzie nie sprzyjają budowaniu dobrych relacji z inwestorami — ocenia Michał Sobolewski.

Strategia zostaje

Nowy zarząd banku podtrzymuje założenia strategiczne swoich poprzedników, takie jak wskaźnik kosztów do ryzyka na poziomie 1,7 proc. i 39-procentowy współczynnik kosztów do dochodów. Na koniec 2018 r. oba wskaźniki wyniosły odpowiednio 1,85 proc. i 43,1 proc. W 2018 r. wartość nowych kredytów sprzedanych przez Aliora wyniosła 5,6 mld zł. W tym roku zarząd spodziewasię wolumenu na poziomie 5 mld zł. Krzysztof Bachta, prezes Aliora, tłumaczy to oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym i większą selektywnością w udzielaniu kredytów biznesowych.

— Strategia rozwoju Aliora zbudowana jest na ryzykownych kredytach, bowiem bank udziela głównie kredytów konsumenckich i firmowych dla podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zapowiedź zaostrzenia polityki oceny zdolności kredytowej to przygotowywanie się banku na nadchodzące spowolnienie gospodarcze — twierdzi analityk DM BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu