Czytasz dzięki

Alior buduje wynik

opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Zysk banku powiększonego o część BPH wzrósł, ale rezultaty jednoznacznie pozytywne nie były.

Notowania Alior Banku wahały się na sesji w środę tak, jak wahał się WIG20 i ostatecznie spadły o 1,3 proc. Imponujący na pierwszy rzut oka wzrost zysku netto (o 119 proc., do 190 mln zł) na nic się więc nie zdał, ale na dynamikę wpłynęło niemało zdarzeń o charakterze jednorazowym. Analitycy zwracają uwagę na wynik z prowizji i opłat, który wyniósł 103 mln zł, czyli o 13 proc. mniej, niż oczekiwał rynek. Spółka tłumaczy to jednorazowymi kosztami prowizyjnymi na działalności kartowej wysokości 10 mln zł.

— In plus zaskoczyły natomiast koszty operacyjne, zarówno koszty wynagrodzeń, jak i administracyjne, nawet po uwzględnieniu pozytywnych zdarzeń jednorazowych — mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego. Koszty wynagrodzeń uwzględniają 27 mln zł z rozwiązania rezerwy restrukturyzacyjnej oraz 17 mln zł z rozwiązania rezerwy na urlopy.

— Wyniki banku za trzeci kwartał bronią się po głębszej analizie. Skorygowany zysk netto wyniósłby około 110-120 mln zł. Można powiedzieć, że są o 5-10 mln zł poniżej oczekiwań, ale budowanie zysku netto w Aliorze, nawet na zdarzeniach jednorazowych, jest istotne z punktu widzenia poziomu kapitałów — dodaje analityk Trigona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane