Alior przycina dystrybucję funduszy

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

W przeciętnym oddziale banku można kupić już tylko produkty Money Makers i PZU. Połowa TFI może zniknąć w ogóle z oferty

Lada dzień Alior Bank zdecyduje o modelu sprzedaży funduszy inwestycyjnych po wejściu w życie dyrektywy MiFID II, czyli od 3 stycznia 2018 r. — Ostateczne decyzje przed nami, ale przygotowujemy się do uproszczenia palety produktowej — przyznaje Krzysztof Polak, dyrektor biura maklerskiego Alior Banku. Podkreśla, że wpisuje się w to założenia strategii produktowej całego banku. Alior Bank ma niewielkie własne TFI — Money Makers. Sprzedaje też fundusze otwarte trzynastu krajowych i czterech zagranicznych TFI. Część z tej siedemnastki musi liczyć się ze zmianami.

Krzysztof Polak, szef biura maklerskiego
Marek Wiśniewski

— Z niektórymi pewnie zakończymy współpracę, ze względu na małą wartość aktywów — przyznaje Krzysztof Polak. Nie wiadomo jeszcze, z którymi TFI Alior się pożegna. Z rozmów, jakie odbyliśmy z przedstawicielami TFI współpracujących z Aliorem, wynika, że część z nich ma świadomość nadchodzących zmian, część — nic o nich nie wie.

Oddziały i internet

Już teraz w uniwersalnych oddziałach banku dostępne są wyłącznie fundusze Money Makers TFI oraz TFI PZU (PZU jest głównym akcjonariuszem Aliora). W około stu oddziałach banku — tam gdzie są obsługiwani klienci o aktywach powyżej 100 tys. zł oraz w private bankingu — dostępne będą produkty wszystkich TFI, z którymi Alior będzie kontynuował współpracę. Zwykli klienci będą je mogli nabywać wyłącznie przez internet. Alior pobiera przy tej okazji opłatę dystrybucyjną.

— Zmiany są związane z dyrektywą MiFID II i obowiązkami, które niesie w zakresie dokumentówinformacyjnych, prezentacji klientom kosztów, rynków docelowych funduszy itp. Chodzi o to, by skoncentrować się na tym, co stanowi główny nurt naszej oferty, bo to, że współpracujemy z trzynastoma TFI, nie oznacza, że w każdym z nich znajduje się podobna wartość aktywów naszych klientów ulokowanych w funduszach. W jednych TFI jest to znacznie więcej, w innych mniej. Przez samą usługę doradztwa inwestycyjnego w zakresie portfeli funduszy przewinęło się zresztą dotychczas około 30-40 produktów. Także nawet w tym zakresie liczba TFI, z którymi rzeczywiście współpracowaliśmy, była dość ograniczona — tłumaczy Krzysztof Polak.

To właśnie na podstawie strategii doradztwa inwestycyjnego bank uruchomił wspólnie z Money Makers TFI cztery fundusze inwestujących w inne fundusze — tzw. funds of funds. Jako że produkt ten będzie dostępny w najszerszej liczbie oddziałów Aliora, klienci banku będą mieli przez niego pośredni dostęp do innych TFI.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pomysł na MiFID II

Chcący zachować anonimowość przedstawiciel konkurencyjnego banku twierdzi, że fundusze funduszy to dość rozsądne biznesowo rozwiązanie w kontekście dyrektywy MiFID II.

— MiFID II przymusza nas, by wytłumaczyć się, że wszystkie pieniądze otrzymywane od TFI za dystrybucję funduszy przeznaczymy na poprawę obsługi klientów. Bank ma trzy opcje: może się wytłumaczyć, może przestać sprzedawać fundusze, może też skoncentrować się na sprzedaży produktów własnego TFI, z którego pieniądze pobierze w postaci dywidendy. Biorąc pod uwagę skalę działalności Money Makers, Alior biznes robi nie na własnym TFI, ale z obcymi. Fundusze funduszy można w tym kontekście traktować jako rodzaj by-passu. Bank nadalbędzie sprzedawał produkty innych TFI, w sposób pozwalający zachować, jeśli nie całość, to większość przychodów, jakie otrzymywał od nich przed wejściem w życie dyrektywy MiFID II — tłumaczy finansista.

Próbowaliśmy dowiedzieć się, jak po wejściu w życie dyrektywy MiFID II będzie wyglądała dystrybucja funduszy w dwóch innych bankach o tzw. otwartej architekturze produktowej. ING Bank Śląski nie udzielił nam żadnych informacji. Marek Piotrowski, zastępca dyrektora ds. produktów inwestycyjnych w mBanku, przekazał, że instytucja ta nie zamierza ograniczać dostępności funduszy w ramach supermarketu funduszy inwestycyjnych. Nie chciał się jednak szerzej wypowiadać, np. o dystrybucji w oddziałach. Zarówno ING, jak i mBank nie mają własnych TFI, we współpracy z Amundi Polska TFI oraz Skarbcem TFI oferują jednak fundusze sprzedane pod własnym logo. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane