Allegro skorzysta na wyjściu Shopee

opublikowano: 19-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inwestorzy od długiego czasu czekali na dobre wieści dla polskiej platformy. Zamknięcie biznesu głównego konkurenta wywołało euforię.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie informacje spowodowały skok kursu Allegro
  • na czym skorzysta platforma
  • jak zmieniły się prognozy analityków

Notowania Allegro utrzymywały niemal jednostajny trend spadkowy od września 2021 r. Podobnie jak w przypadku większości spółek z branży e-commerce, sentyment popsuły podwyżki stóp procentowych. Ponadto pogarszająca się koniunktura gospodarcza i widmo recesji osłabiły siłę nabywczą konsumentów. Na domiar złego na firmę kary w wysokości 210 mln zł nałożył UOKiK.

Do odwrócenia karty w ostatnich tygodniach wystarczyło jednak to, aby Sea, właściciel Shopee, jednego z głównych konkurentów Allegro, poinformował o zamiarze wycofania się z polskiego rynku. Kurs polskiej platformy eksplodował i po raz pierwszy od marca 2022 r. znalazł się powyżej 30 zł. W miesiąc podskoczył o ponad 30 proc., aż w końcu na sesji w czwartek, 19 stycznia, dosięgła go bolesna korekta.

Istotna zmiana

Historia polskiego biznesu Shopee była dość burzliwa. Podmiot rozpoczął działalność we wrześniu 2021 r. (dokładnie wtedy, kiedy kurs Allegro zaczął ponad roczny zjazd) mocno inwestując w kampanie reklamowe, licząc na możliwie wysoką dynamikę pozyskiwania klientów zarówno w charakterze sprzedawców, jak i kupujących.

- Po agresywnej kampanii na początku istnienia platformy Shopee zdołało zbudować sporą bazę użytkowników. Według danych Mediapanelu singapurska firma walczyła z Amazonem i AliExpressem o drugie miejsce na polskim rynku pod względem liczby miesięcznych wizyt, więc jej pozycja i udziały w rynku były dosyć istotne - mówi Krzysztof Kawa, analityk Erste Securities.

Wyjście singapurskiej platformy z Polski jest pozytywne dla Allegro nie tylko ze względu na uwolnienie części rynku i umożliwienie pozyskania dodatkowych klientów - przede wszystkim zmniejszy obawy o utratę dotychczasowych.

- Polscy sprzedawcy odpowiadali na singapurskiej platformie za ponad połowę sprzedaży i to oni przyczynią się do wzrostu sprzedaży na Allegro – zagranicznych przejmą głównie AliExpress i Amazon. Należy zakładać, że gdyby Shopee zdecydowało się zostać w Polsce, to próbowałoby zyskiwać coraz większą część rynku kosztem Allegro. Trudno jednak obliczyć, jak bardzo korzystna dla polskiej spółki jest obecna sytuacja, bo nie mamy danych historycznych na temat sprzedaży Shopee - mówi Dominik Niszcz, analityk Trigon DM.

To nie przesada

Mimo że nie sposób oszacować, jaki rzeczywisty wpływ na biznes Allegro będą miały zachodzące zmiany, to z zdaniem analityków na pewno będzie on pozytywny. Mało realny jest scenariusz, w którym sprzedawcy działający dotychczas na Shopee zrezygnują z działalności. Allegro jako największy gracz na polskim rynku powinien przejąć wielu z nich.

- Rynek e-commerce nie znosi pustki, więc nie zakładałbym, że wyjście Shopee z Polski spowoduje spadek wartości rynku e-commerce. Zobaczymy raczej migrację użytkowników na inne platformy, takie jak Allegro, które w Polsce jest największym graczem. Nie ma danych na temat tego, ile użytkownicy wydawali średnio na jednej zakupy na Shopee, więc analiza tego, jak dużo zyska Allegro, musi ograniczyć się do potencjalnych scenariuszy. My przewidujemy, że Allegro przejmie około jedną trzecią udziałów w rynku, które miało Shopee. Wydaje się więc, że reakcja inwestorów, którzy podnieśli notowania polskiej spółki o około 6 proc.m jest dość racjonalna - uważa Krzysztof Kawa.

Kursem spółki bujają jednak oczekiwania dotyczące sytuacji gospodarczej. Ciepła zima oddaliła obawy o kryzys energetyczny, a lekkie hamowanie inflacji dało nadzieje na gołębie banki centralne. Wtedy kurs rósł. Kiedy w USA wróciły obawy o recesję, notowania Allegro natychmiast zawróciły.

- Rynek e-commerce jest dość cykliczny, dlatego lepsza sytuacja gospodarcza powinna poprawić sprzedaż. Spadek obaw o ceny energii i wzrost inflacji oraz niższe oczekiwane długoterminowe stopy dyskontowe mogą podnosić wartość spółki. Trochę pozytywnych czynników się nazbierało - dodaje Dominik Niszcz.

Zdaniem Konrada Księżopolskiego, analityka Haitong Banku, który 18 stycznia zmienił rekomendację z “kupuj” na “neutralnie”, wyższy kurs uwzględnia już pozytywne skutki zamknięcia biznesu konkurenta.

- Szacuję, że zamknięcie polskiego oddziału Shopee może dodać Allegro 500 mln zł łącznej wartości sprzedanych towarów w 2023 r. (tzw. GMV). Przy średnim wskaźniku take rate na poziomie ok. 11 proc. może też zwiększyć prognozowane przychody o dodatkowe 70 mln zł. Jeśli chodzi o skalę przejęcia klientów, przed debiutem Shopee w Polsce Allegro było w stanie zwiększać bazę aktywnych klientów o około 1 mln rocznie. W mojej ocenie przejęcia netto mogą wrócić do ok. 0,8 mln nowych klientów rocznie – mówi Konrad Księżopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane