Allianz Polska bez prezesa

Witold Jaworski odchodzi z zarządu ubezpieczyciela. Na pożegnanie wprowadził dla bezszkodowych klientów megazniżkę na OC.

Witold Jaworski pracował na stanowisku prezesa Allianz Polska niecałe dwa lata. Z naszych informacji, potwierdzonych w kilku źródłach na rynku ubezpieczeniowym, wynika, że we wtorek złożył dymisję, która została przyjęta. Spółka poinformuje o tym prawdopodobnie dziś.

NIEDOKOŃCZONA MISJA:
Zobacz więcej

NIEDOKOŃCZONA MISJA:

Witold Jaworski, który w 2013 r. stanął na czele Allianz Polska, miał tchnąć w ubezpieczyciela nowe życie. Po niespełna dwóch latach odchodzi z firmy Marek Wiśniewski

— Bez komentarza — usłyszeliśmy w biurze prasowym Allianz Polska.

Z ustaleń „PB” wynika, że Niemcy rozpoczęli poszukiwanie nowego szefa dla polskich operacji.Jego nazwisko poznamy w drugiej połowie roku. Odejście Witolda Jaworskiego z PZU, w którym jako wiceprezes odpowiadał za rynek masowy, było największą branżową niespodzianką kadrową 2012 r. Oficjalnie stanął na czele polskich spółek niemieckiego giganta w połowie 2013 r., zastępując Pawła Dangla, który kierował grupą przed ponad 15 lat.

Niemcy postawili przez Witoldem Jaworskim ambitne cele: odzyskanie utraconych w ostatnich latach udziałów oraz poprawienie rentowności firmy, która miała za sobą nieudaną i kosztowną próbę wejścia w bankowość. Stosunki między niemieckimi właścicielami a prezesem Allianz Polska zaczęły się psuć w połowie ubiegłego roku.

— Witold Jaworski miał na pieńku z właścicielami od kilku miesięcy. Niemcy oczekiwali, że będzie wykonywał ich polecenia bez dyskusji, stawiając przed nim cele, które były trudne do zrealizowania bez przejęcia inicjatywy — mówi menedżer z rynku ubezpieczeniowego, który zastrzega anonimowość.

Inny nasz rozmówca twierdzi, że właściciele byli niezadowoleni z tempa porządków, które nowe szefostwo Allianz Polska (Witold Jaworski wymienił cały zarząd) wprowadzało w grupie. Szczególnie miało ich zaboleć wycofanie się Allianza z rynku polisolokat, co spowodowało, że spółka z dnia na dzień pod względem przypisu składki przestała być jednym z czołowych ubezpieczycieli życiowych nad Wisłą. Czarę goryczy w napiętych stosunkach przelało wynajęcie przez centralę Allianz spółki doradczej BCG, która miała dokonać audytu dokonań nowego zarządu polskich towarzystw. Według naszych informacji, była to bezpośrednia przyczyna dymisji Witolda Jaworskiego, który nie chciał być oceniany przez ludzi spoza firmy. Witold Jaworski to jeden z najbardziej błyskotliwych menedżerów młodego pokolenia.

W latach 2004-12 był związany z PZU. Zajmował się produktami dla klientów indywidualnych. Wcześniej pracował w firmie doradczej McKinsey w jej warszawskim i kolońskim oddziale. Współpracował wówczas z instytucjami finansowymi i telekomami. Ostatnim biznesowym posunięciem odchodzącego prezesa Allianz Polska było wprowadzenie od początku lutego nowych taryf komunikacyjnych. Ubezpieczyciel, jako druga firma na rynku, zdecydował się na wprowadzenie 70-procentowej zniżki na polisy OC dla bezszkodowych kierowców. Trzy lata temu na taki innowacyjny zabieg cenowy zdecydowała się wchodząca na polski rynek Proama. Z Witoldem Jaworskim nie udało nam się wczoraj skontaktować.

 

NIEDOKOŃCZONA MISJA: Witold Jaworski, który w 2013 r. stanął na czele Allianz Polska, miał tchnąć w ubezpieczyciela nowe życie. Po niespełna dwóch latach odchodzi z firmy. [FOT. WM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Allianz Polska bez prezesa