Altus zamrozi 11 FIZ-ów

opublikowano: 10-10-2018, 07:47

Altus TFI tymczasowo, na okres 6 miesięcy, zmienił statuty 11 funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywnie zarządzanych przez spółkę, w zakresie zasad wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

Zmiana sprowadza się do tego, że do 28 lutego 2019 r. fundusze nie będą dokonywały wykupu certyfikatów. 

Od dnia wyceny w marcu 2019 r. wykup będzie możliwy wyłącznie w przypadku, gdy na dzień umarzania certyfikatów inwestycyjnych wartość aktywów płynnych funduszu, pomniejszona o kwotę niezbędną dla uregulowania bieżących zobowiązań, pozwoli na wypłatę środków z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w związku z ich wykupem.

W przypadku, w którym wartość płynnych aktywów nie będzie pozwalać na wykupienie wszystkich certyfikatów inwestycyjnych przedstawionych przez uczestników do wykupu, żądania wykupienia certyfikatów inwestycyjnych przedstawionych przez uczestników do wykupu podlegać będą proporcjonalnej redukcji.

Przedmiotem umorzenia w danym dniu wykupu będzie nie mniej niż 7 proc. certyfikatów danego funduszu.

"Decyzja o dokonaniu powyższych zmian statutów Funduszy, została podjęta w związku ze zidentyfikowaniem przez Altus TFI zagrożeń oddziałujących bezpośrednio na możliwość realizowania przez Fundusze ich polityk inwestycyjnych, przy uwzględnieniu interesu wszystkich Uczestników Funduszy, w tym zarówno zamierzających umorzyć certyfikaty inwestycyjne, jak również zamierzających utrzymać swoje inwestycje" - podano.

Jak zaznaczono, w ostatnim czasie wartość żądań wykupu i wykupów certyfikatów znacząco wzrosła. To konsekwencja m.in. aresztowania byłego prezesa Piotra Osieckiego w związku ze sprawą GetBacku i artykułu w Business Insider Polska, w którym przesądzono sprawę odebrania Altusowi w październiku licencji przez KNF (co - jak na razie - nie nastąpiło).

Łączna wartość aktywów w 11 FIZ to 1,13 mld zł. 

W komunikacie nie podano, o której FIZ chodzi.

To kolejne działanie, podjęte przez zarząd spółki, w związku z odpływem inwestorów. Na początku września w stan likwidacji postawiono 5 funduszy otwartych, a kilka dni temu zdecydowano o przeniesieniu  6 FIZ-ów do Rockbridge TFI.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu