Czytasz dzięki

Alumetal wygrał z fiskusem w sądzie

opublikowano: 01-02-2013, 00:00

Jeśli twoja firma dochowała należytej staranności przy zakupie złomu, w obronę weźmie ją sąd.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie uchylił decyzje skarbówki zarzucające Alumetalowi, producentowi stopów odlewniczych, bezprawne odliczenia podatku VAT za 2006 r. Po Bolmecie i Dropie to trzecia firma, wykorzystująca w produkcji złom, która ostatnio wychodzi zwycięsko z batalii z fiskusem.

— Urzędy kontroli skarbowej, zamiast ścigać prawdziwych przestępców, kierują kontrole do uczciwych firm. W efekcie ci, którzy wyłudzają VAT, zarabiają krocie, uczciwi przedsiębiorcy tracą rynek zbytu i zwalniają pracowników, a budżet państwa mniej uzyskuje z CIT i PIT — mówi Grzegorz Stulgis, przewodniczący rady nadzorczej Alumetalu.

Skarbówka twierdziła, że Alumetal nie miał prawa odliczać sobie VAT z faktur wystawionych przez jednego z podejrzanych o tzw. firmanctwo dostawców złomu. Uznała, że dostawy były fikcyjne i wydała 11 niekorzystnych dla Alumetalu decyzji na łączną kwotę 1,5 mln zł (styczeń-listopad2006 r.). Spółka zapłaciła karę, ale odwołała się do sądu. Argumentowała, że sprawdzała dostawcę, na ile mogła, i nie zdawała sobie sprawy z tego, że mógł on być nierzetelnym podmiotem.

— Dochowaliśmy należytej staranności, m.in. gromadząc dokumenty oraz regularnie wizytując siedzibę kontrahenta. Nie mogliśmy mieć świadomości nieprawidłowości u dostawcy, skoro ich nie dostrzegły kontrolujące go organy skarbowe oraz ścigania — zaznacza Szymon Adamczyk, wiceprezes Alumetalu.

Gwarancję sukcesu w sporach z fiskusem daje wykazanienależytej staranności w sprawdzaniu kontrahentów. Wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w czerwcu 2012 r. orzekł, że fiskus nie może przerzucać na firmy odpowiedzialności, jeżeli przy dochowaniu staranności nie mogły wiedzieć, że ich dostawcy są np. słupami i łamią prawo. Przez lata polski fiskus tej unijnej zasady nie respektował. Odbiło mu się to czkawką także w sporach z Bolmetem oraz Dropem. Krakowski WSA orzekł, że fiskus nie sprawdził, czy Alumetal dochował należytej staranności, czyli nie zastosował się do prawa unijnego.

Huta Warszawa stanęła

Największy na świecie koncern stalowy tymczasowo wstrzymał produkcję w Arcelor Huta Warszawa. Stołeczna stalownia i walcownia będzie zamknięta od 29 stycznia przez 9-11 dni. Koncern poinformował, że zawieszenie produkcji jest skutkiem nielegalnych praktyk w handlu stalą w Polsce i oszustw na podatku VAT związanych z importem prętów zbrojeniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy