Aluminium i miedź mogą rosnąć

Grzegorz Zalewski
09-07-2001, 00:00

Aluminium i miedź mogą rosnąć

Wiele towarów znajduje się na poziomach długoterminowych minimów: nośniki energii, takie jak gaz ziemny, również pszenica. Podobna sytuacja ma miejsce na rynku aluminium oraz miedzi.

W chwili obecnej ceny aluminium na rynku rzeczywistym znajdują się na poziomie 1440 dolarów, choć jeszcze niedawno czołowi producenci (Alcoa, Alcan i inni) kupowali dwunasto-i osiemnastomiesięczne kontrakty na aluminium z bardzo wysoką premią, ponad 1500 dolarów za tonę. Należy sobie zadać pytanie, czy odpowiedzialni za te decyzje wiedzieli coś więcej niż reszta rynku? Być może przyglądali się historycznym wydarzeniom.

Przez cały rok 1993 oraz na początku 1994 ceny aluminium znajdowały się w wieloletnim dołku poniżej poziomu 1250 dolarów za tonę. W konsekwencji producenci surowca zmniejszyli produkcję metalu o 1,25 miliona ton metrycznych (25 proc.). Choć rezultat tego posunięcia nie był natychmiastowy, to w 1995 roku kursy wzrosły aż do 2200 dolarów za tonę.

Niewykluczone również, że wzięli pod uwagę sytuację na rynku miedzi (aluminium i miedź traktowane są jako metale powiązane ze sobą), zwracając szczególną uwagę na to, co dzieje się z liczbą otwartych pozycji. Spadającym cenom przez praktycznie połowę maja i cały czerwiec towarzyszył wzrost otwartych pozycji — silna oznaka bessy. Sytuacja uległa zmianie pod koniec czerwca. Mimo dalszego spadku cen, liczba otwartych pozycji zaczęła się zmniejszać. Często jest to sygnał nadchodzącej zmiany trendu. Dwa dodatkowe sygnały to możliwe powstanie na wykresie formacji podwójnego dna oraz prawdopodobny wzrost ceny ponad średnią z 20 sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aluminium i miedź mogą rosnąć