Amazon spogląda na Słowację

opublikowano: 26-02-2014, 00:00

Problemy w Brnie skłaniają amerykańską firmę do uruchomienia planu „B”. Tym razem już nie w Polsce, bo co za dużo, to niezdrowo.

Pięć centrów logistycznych, średnio po około 100 tys. mkw. i o wartości około 100 mln EUR każde — z takim planem wszedł do Europy Środkowej amerykański gigant e-sprzedaży Amazon. W Polsce idzie mu jak z płatka — realizacja wszystkich trzech inwestycji już trwa. W Czechach natomiast, gdzie miały powstać jeszcze dwa centra, na razie trwają rozmowy. Szczególnie trudne w przypadku obiektu w Brnie, który miał wybudować deweloper CTP.

— Amazon bardzo poważnie zastanawia się nad rezygnacjąz tej lokalizacji i przeniesieniem się pod Bratysławę. Spodziewamy się, że to nie będzie koniec inwestycji firmy w środkowej Europie. Na razie nie mamy potwierdzenia, ale to byłoby logiczne — mówi Ferdinand Hlobil, partner z działu magazynowego Cushman & Wakefield (C&W).

Polska nie musiała się mocno trudzić, żeby zachęcić Amazona. Dobry PR i spora rzesza relatywnie taniej siły roboczej zastąpiły dodatkowe państwowe zachęty, granty i podatkowe zwolnienia. Ważne też, że protesty związków zawodowych w Niemczech paraliżowały działania w szczególnie ważnym dla firmy przedświątecznym okresie, a w Polsce związki takiej siły nie mają. Nie powinniśmy się jednak spodziewać, że inwestycję w Brnie Amerykanie zastąpiąkolejnym projektem nad Wisłą.

— To bardzo duże inwestycje uzależnione od jednego najemcy. Deweloperzy muszą uwzględniać ryzyko, że za 15 lat Amazon zdecyduje się pójść dalej, np. na Ukrainę czy do Rosji, i zostawi puste magazyny — mówi Tom Listowski, szef działu magazynowego C&W w Polsce.

Im więcej takiej powierzchni będzie skoncentrowane w jednym kraju, tym większe problemy z jej późniejszym zagospodarowaniem, a przecież trzy obiekty Amazona już w Polsce powstają. Drugi problem to brak dogodnych lokalizacji, których Amerykanie jeszcze w Polsce nie obstawili. Firmie zależy na bliskości naszej zachodniej granicy i dostępności wielu rąk do pracy. Te kryteria spełniają tylko Poznań i Wrocław.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu