Amber Gold dostanie miliony od państwa

opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Syndyk ściąga pieniądze od państwa. Ponad 14 mln zł piramidzie finansowej zwróciła skarbówka, a 1,5 mln zł ma oddać ZUS.

Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold (AG), nie próżnuje. Urządza licytacje, sprzedając nieruchomości, ruchomości i wszelkie inne wartości majątkowe, by poszkodowani przez firmę Marcina P. odzyskali jak najwięcej.Z najświeższych informacji wynika, że do tej pory udało mu się odzyskać 64 mln zł, z czego aż jedna czwarta pochodzi od… organów państwa. Okazuje się bowiem, że dłużnikiem byłej piramidy finansowej są także fiskus oraz ZUS. Aż 14,3 mln zł syndyk ściągnął od Pomorskiego Urzędu Skarbowego. Ta kwota to nienależnie pobrane podatki od AG. 1,5 mln zł syndyk dochodzi od ZUS, który nie jest skory do oddania pieniędzy, więc syndyk skierował wezwaniedo zapłaty. Mimo że termin płatności minął, ZUS nie zapłacił. W tej sytuacji syndyk przygotowuje powództwo do sądu. Dłużników AG jest znacznie więcej, bo aż 3,7 tys. To osoby i instytucje, którym firma Marcina P. udzieliła pożyczek na kwotę 35,5 mln zł. Syndyk skierował do sądów 1,8 tys. powództw na kwotę 34 mln zł. Dotychczas udało mu się odzyskać 10 mln zł od 1056 dłużników (ponad 1 mln zł ściągnęli komornicy), 219 nie raczyło oddać ani grosza.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

27 zobowiązanych wobec AG wniosło o orzeczenie upadłości konsumenckiej. Łączne straty kilkunastu tysięcy poszkodowanych przez piramidę Marcina P. szacowane są na ponad 850 mln zł. Dane te zawarte zostały w odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na interpelację poselską. Amber Gold upadł we wrześniu 2012 r. Marcin P. i jego była małżonka przebywają w areszcie. Ich proces jeszcze się nie rozpoczął.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu