Amerykanie bawią w Polsce mimo kryzysu

MZAT
opublikowano: 07-05-2013, 00:00

Centrala Toys „R” Us wycofała się z planów IPO, ale polski oddział nie wciska hamulca i otwiera nowe sklepy.

Kryzys nie sprzyja zabawie. Amerykański Toys „R” Us — największy na świecie detalista w branży zabawkarskiej z 1,7 tys. sklepów w 36 krajach — po dwóch latach przygotowań i starań zrezygnował w ubiegłym miesiącu z przeprowadzenia oferty publicznej, z której chciał zebrać 800 mln USD na rozwój. Spółka, która na naszym rynku zadebiutowała pod koniec 2011 r., notuje spadek sprzedaży na wszystkich głównych rynkach. W ubiegłym roku jej przychody skurczyły się o 3 proc. (do 13,5 mld USD), a zysk netto — aż o 75 proc. (do 38 mln USD). W Polsce tymczasem… otwiera nowe sklepy.

— W momencie tworzenia planu ekspansji na rynek polski zakładaliśmy otwarcie 20 sklepów i nic się w tej kwestii nie zmieniło — mówi Wojciech Czernek, prezes Toys „R” Us Poland. Amerykańska sieć tuż przed weekendem majowym uruchomiła placówkę we Wrocławiu, która dołączyła do sklepów w Warszawie, Rzeszowie i Gdańsku.

— W tym roku potwierdzone są otwarcia jeszcze przynajmniej dwóch sklepów, a niewykluczone, że ta liczba zwiększy się do czterech-pięciu — mówi Wojciech Czernek.

Takie tempo raczej nie pozwoli Amerykanom na dogonienie Smyka, lidera wartego ponad 2 mld zł polskiego rynku zabawek. Sieć z grupy Empik Media & Fashion w ubiegłym roku otworzyła w Polsce dziewięć sklepów i ma tu już prawie 140 placówek generujących — wraz ze sklepami w Rosji, Turcji, Rumunii i na Ukrainie — ponad 1,1 mld zł obrotów. Smyk sprzedaje też zabawki przez internet, na co Amerykanie w Polsce jeszcze się nie zdecydowali, choć na rodzimym rynku wzrost e-sprzedaży częściowo rekompensuje im odpływ klientów z tradycyjnych sklepów.

— Wszystkie rozwiązania stosowane w innych krajach — np. sklep internetowy czy program lojalnościowy — będą wdrażane także w Polsce. Jednak na razie priorytetem jest ekspansja. Dopiero potem będziemy rozwijać e-handel — mówi Wojciech Czernek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Amerykanie bawią w Polsce mimo kryzysu