Amerykanie czekają na pakiet

Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 10-08-2020, 09:49

Rynki rozpoczęły kolejny tydzień w świetnych nastrojach pomimo braku porozumienia w amerykańskim Kongresie co do pakietu stymulacyjnego. Inwestorzy są spokojni – przed wyborami pieniądze muszą się znaleźć. Indeks S&P500 jest już o włos od rekordu wszechczasów, dolar próbuje odrabiać straty.

Piątkowe dane z rynku pracy po raz kolejny przyniosły pozytywne zaskoczenie, choć tym razem było ono umiarkowanej skali – zatrudnienie wzrosło o 1,7 mln osób wobec oczekiwań na poziomie 1,4 mln i szacunku ADP na poziomie jedynie 169 tys. Zatrudnienie wzrosło powyżej rekordu… z 2008 roku i nadal jest o ok. 12 mln niższe niż przed pandemią. Ta ostatnia statystyka dość dobrze podsumowuję sytuację w gospodarce. Różnego rodzaju trackery (bazujące na wydatkach z kart kredytowych czy mobilności) pokazują, że aktywność w amerykańskiej gospodarce jest pomiędzy 10 a 20% poniżej stanu sprzed pandemią. Ponieważ do wyborów w USA zostały mniej niż 3 miesiące presja na kolejne wsparcie jest ogromna. Przede wszystkim dotyczy ona prezydenta Trumpa, który mocno traci w sondażach i chce wykorzystać pakiet do odrobienia strat. Dlatego Demokraci grają twardo a Trump już zapowiedział, że w przypadku braku porozumienia wykorzysta dostępne instrumenty do wstrzymania poboru podatku dochodowego oraz przedłużenia dopłat do zasiłków dla bezrobotnych (choć na niższym poziomie). Ponieważ opozycja nie może sobie pozwolić na bycie winowajcą wstrzymania pomocy (Biden już nieco stracił w sondażach) mają zostać wznowione rozmowy na temat mniejszego pakietu, w zakresie którego zgadzają się obydwie strony. To podtrzymuje dobre nastroje na rynkach, choć oczywiście nasuwa się pytanie – co będzie w przyszłym roku, kiedy impuls wygaśnie a gospodarki zostaną z gigantycznymi poziomami zadłużenia?

Na rynku walut mamy nieco mniej euforii, gdyż raport NFP zatrzymał osłabienie dolara – przynajmniej na razie. To też przełożyło się na niewielką korektę na rynku metali szlachetnych w piątek choć już dziś zyskują zarówno złoto jak i srebro. Kalendarz na ten tydzień jest mniej intensywny – najciekawsze dane poznamy w piątek (miesięczne dane z Chin oraz lipcową sprzedaż detaliczną w USA), w pierwszej części tygodnia uwaga skupiona będzie właśnie na amerykańskiej polityce.

Złoty jest stabilny wobec euro, choć traci nieco wobec dolara. Warto odnotować, że polska waluta nie wykorzystuje sprzyjającego sentymentu na rynkach globalnych do przełamania ważnych poziomów (4,40 dla EURPLN i nieco ponad 3,70 dla USDPLN), co może skończyć się osłabieniem w przypadku ewentualnej korekty na Wall Street. O 9:45 dolar kosztuje 3,7434 złotego, euro 4,4073 złotego, frank 4,0976 złotego, zaś funt 4,8922 złotego.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane