Amerykanie wygrali bitwę o Elstar Oils

Anna Bytniewska
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

ADM podwyższył cenę w wezwaniu. Główny akcjonariusz powiedział tak, choć może dostać więcej.

ADM podwyższył cenę w wezwaniu. Główny akcjonariusz powiedział tak, choć może dostać więcej.

Elstar Oils, jeden z największych w kraju producentów biodiesla (estrów rzepakowych) i olejów roślinnych trafi w ręce amerykańskiego koncernu Archer Daniels Midland (ADM). Amerykanie podnieśli cenę w wezwaniu z 5,5 zł do 6,5 zł za akcję, czym przekonali Blazito, należące do Stanisława Rosnowskiego, które kontroluje 50,9 proc. akcji Elstar Oils. Prezes i główny akcjonariusz przystał na tę ofertę, mimo że na stole leży oferta holenderskiego Koninklijke Bunge, który w kontrwezwaniu płaci 6,75 zł za akcję. ADM nie tylko podwyższył cenę, ale i obniżył próg minimalnej liczby akcji, po osiągnięciu której zobowiązał się kupić papiery z 80 proc. do 50,9 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Transakcja nabycia zostanie zrealizowana 18 października. Wśród warunków zawieszających jest uzyskanie zgody na koncentrację w Austrii, Polsce, na Słowacji oraz na Ukrainie. Zgodnie z aneksem do umowy, Blazito nie ma już prawa do sprzedaży akcji w innym wezwaniu. ADM i Elstar na razie nie komentują sprawy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ustalają wspólne stanowisko.

— To będzie korzystna transakcja. Wynika to chociażby z faktu, że wyceny aktywów tego typu spadają, a tu w wezwaniu nastąpiło podniesienie ceny. Biorąc pod uwagę warunki rynkowe i dotychczasową wycenę akcji Elstara, to oferta ADM jest godziwa i korzystna dla akcjonariuszy — mówi Robert Kurowski, analityk AmerBrokers.

Jego zdaniem, ADM raczej nie będzie zainteresowany tym, by Elstar Oils nadal był notowany na GPW.

— Dzięki aliansowi z ADM przed Elstarem otworzą się nowe możliwości dostępu do surowca oraz nowe rynki zbytu — dodaje Robert Kurowski.

W Polsce ADM jest właścicielem Wielkopolskich Zakładów Tłuszczowych ADM Szamotuły i elewatorów zbożowych.

W pierwszym półroczu 2011 r. przychody ze sprzedaży grupy Elstar Oils wyniosły 424,4 mln zł, wobec 364,7 mln zł przed rokiem. Zysk netto wyniósł 5,2 mln zł, przed rokiem spółka miała 2,9 mln zł straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu