Amerykanie wyprowadzają się z Nowego Jorku

Nowojorska metropolia jest druga w USA pod względem wielkości odpływów amerykańskiej ludności, wynika z obliczeń agencji Bloomberg. Miejsce obywateli USA zajmują świeżo przybyli imigranci.

Aż 163 tys. amerykańskich obywateli wyjechało „na czysto” w ciągu 12 miesięcy zakończonych w lipcu ubiegłego roku z nowojorskiego obszaru metropolitalnego, by zamieszkać  w innych regionach kraju, oblicza Bloomberg na podstawie danych z rządowego spisu powszechnego. Nowy Jork zajął drugie miejsce na liście amerykańskich metropolii charakteryzujących się największym ujemnym saldem migracji wewnętrznych.

Do wyprowadzek mieszkańców skłania astronomiczny poziom cen nieruchomości, ocenia Michael Stoll, profesor planowania urbanistycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego. W drugim kwartale ceny mieszkań na Manhattanie osiągnęły nowy rekord. Przeciętne mieszkanie kosztowało tam 1,87 mln USD (7,0 mln zł). Nadzwyczaj chętnie wyjeżdżają także osoby przechodzące na emerytury, które za pieniądze ze sprzedaży nowojorskiego mieszkania mogą urządzić sobie wygodne życie w regionach USA o bardziej sprzyjającym klimacie.

Jednocześnie obszar Nowego Jorku należy do cieszących się jednym z największych dodatnich sald migracji zewnętrznych. Właśnie napływ imigrantów sprawia, że ludność Nowego Jorku, podobnie jak szeregu innych amerykańskich metropolii, nie spada. W rezultacie obcokrajowcy zajmują zwalniane przez rodowitych Amerykanów niskopłatne i nie wymagające kwalifikacji posady. Jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że godzą się oni mieszkać we wspólnie wynajmowanych mieszkaniach, w warunkach, których nie zaakceptowaliby wyjeżdżający Amerykanie, ocenia Michael Stoll (z upływem czasu także imigranci wyjeżdżają, aby poprawić swoje warunki lokalowe). Do tego dochodzi imigracja wykształconych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ponieważ dysponują oni dobrymi poborami, stać ich na wynajęcie lub kupno mieszkania o odpowiednim metrażu, zauważa Michael Stoll.

Nowy Jork
Nowy Jork
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane