Amerykańskie dane budzą obawy

Paweł Kubisiak
04-09-2002, 00:00

Wczorajsza sesja na tokijskim parkiecie zakończyła się kolejną zniżką, a główny indeks spadł do poziomu najniższego od 18 lat. Tak drastyczny spadek wskaźnika Nikkei to przede wszystkim zasługa mocno przecenionych walorów banków i innych blue chipów.

Równie pesymistyczne nastroje dominowały we wtorek na giełdach Starego Kontynentu. Inwestorzy pozbywali się przede wszystkim papierów spółek telekomunikacyjnych oraz przedstawicieli branży technologicznej. Wyraźnie spadała cena akcji Ericssona i Alcatela. Obie spółki wypadły z indeksu europejskich blue chipów Stoxx 50. Taniały papiery Deutsche Telekom. Ich zwiększoną podaż wywołały pogłoski o sprzedaży części akcji spółki przez państwo. Zdecydowanie zniżkowały akcje jednej z największych europejskich spółek software’owych, SAP. Wyraźnie traciły na wartości papiery producentów chipów, niemieckiego Infineon Technologies, francusko-włoskiego STMicroelectronics i brytyjskiego ARM.

Po świątecznej przerwie indeksy w USA rozpoczęły wrzesień od mocnych spadków. Po godzinie 16.00 Dow Jones stracił 2,94 proc., Nasdaq spadł o 3,1 proc., a Standard & Poor’s o 3,17 proc. Wyprzedaż była następstwem kiepskich danych makroekonomicznych. Indeks aktywności przemysłowej Instytutu Zarządzania Podażą (ISM — Institute for Supply Management’s) w USA w sierpniu nie zmienił się po znacznym spadku w lipcu i wyniósł 50,5 pkt. Analitycy prognozowali, że wzrośnie on do 51,6 pkt. Dużo niepokoju wzbudził zwłaszcza spadek zamówień w przemyśle.

Dodatkowo nieciekawym danym makro towarzyszyły niepokojące informacje ze spółek. Swoje prognozy na trzeci kwartał obciął Intel. Mocno w dół poszły akcje Citigroup i Ford Motor, gdyż analitycy obniżyli rekomendację dla akcji tych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańskie dane budzą obawy