Amerykańskie dane rozczarowały

Roman Przasnyski, Open Finance
opublikowano: 03-12-2010, 16:43

Niezłe nastroje, panujące na giełdach przez niemal cały dzień, uległy zmianie po publikacji danych zza oceanu. Sytuacja na  tamtejszym rynku pracy okazała się znacznie gorsza, niż się spodziewano.

Piątkowy handel na giełdowych parkietach przez większą część dnia toczył się w niezbyt dynamicznym rytmie. Rozruszać inwestorów nie były w stanie ani zgodne z oczekiwaniami informacje dotyczące aktywności gospodarczej w europejskich usługach, ani nieco lepsze niż się spodziewano informacje o wzroście sprzedaży detalicznej o 0,5 proc. Indeks giełdy we Frankfurcie poruszał się nieznacznie poniżej poziomu czwartkowego zamknięcia i zaledwie trzykrotnie w ciągu dnia udało mu się na chwilę wyjść nad kreskę. Nawet niewielki wzrost wczesnym popołudniem, tuż przed publikacją danych zza oceanu skutkował poprawieniem wczorajszego rekordu. Radość byków trwała jednak bardzo krótko.

Gdy okazało się, że w amerykańskim sektorze pozarolniczym w listopadzie przybyło zaledwie 39 tys. miejsc pracy, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 140 tys., nastroje natychmiast się pogorszyły. Sektor prywatny zwiększył zatrudnienie jedynie o 50 tys. etatów, a liczono na trzykrotnie więcej. Na dodatek trzymająca się od kilku miesięcy na stałym poziomie 9,6 proc. stopa bezrobocia zwiększyła się do 9,8 proc. Dane były więc mocno rozczarowujące.
Trzeba jednak przyznać, że reakcja na nie była dość powściągliwa. W najgorszym momencie DAX zniżkował o 0,6 proc., a i ten niewielki spadek szybko został zniwelowany. Także Wall Street nie bardzo się zmartwiła i w pierwszych minutach handlu tamtejsze indeksy zniżkowały po około 0,2 proc. Kolejna seria danych nie miała negatywnego wpływu na notowania. Wskaźnik aktywności w amerykańskich usługach wyniósł 55 punktów i był minimalnie wyższy niż się spodziewano. Także zgodna z oczekiwaniami okazała się dynamika zamówień na dobra trwałe, choć tu o optymizmie raczej trudno było mówić. Zmniejszyły się one w październiku o 3,4 proc., a po wyłączeniu środków transportu o 2,7 proc.

Na tle głównych giełd znacznie lepiej wyglądały te o mniejszym znaczeniu. Przez cały dzień niewielkie wzrosty utrzymywały się w Sofii, Bukareszcie, Moskwie i Atenach. Mocno odchudzony w ciągu ostatnich dni węgierski BUX zyskiwał po południu 1,8 proc.

Nieźle radził sobie także nasz parkiet. Na otwarciu wszystkie indeksy zgodnie zyskiwały po około 0,4 proc. W ciągu dnia wskaźniki małych i średnich spółek zeszły pod kreskę i nieznacznie traciły na wartości. Za to WIG20 systematycznie piął się w górę. Jeszcze przed południem udało mu się sforsować 2700 punktów, czyli poziom który wczoraj prowokował niedźwiedzie do większej aktywności. Dziś jednak miały one już większe trudności ze spychaniem indeksu w dół. Reakcja na amerykańskie dane i nam dała się we znaki, ale dwa główne indeksy ani na moment nie były zagrożone zejściem pod kreskę. Ostatecznie WIG20 zyskał 1,12 proc., WIG wzrósł o 0,83 proc. a mWIG40 o 0,46 proc. Jedynie wskaźnik najmniejszych spółek zniżkował o niecałe 0,1 proc. Obroty były dziś bardzo niskie i wyniosły 1,3 mld zł.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Roman Przasnyski, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane