Amerykańskie giełdy czekają na dane o bezrobociu

08-01-2004, 22:03

Czwartkowe notowania na amerykańskich parkietach zakończyły się niewielkim wzrostem indeksów. Zwyżkom przewodziły spółki technologiczne, napędzane lepszymi prognozami Nokii i Taiwan Semiconductor. Jednak rynek był ostrożny, gdyż w piątek będą opublikowane grudniowe dane z rynku pracy. Informacje o bezrobociu mogą wytyczyć kierunek indeksom na najbliższych sesjach.

Na zamknięciu Dow Jones zarobił 0,6 proc., Nasdaq zyskał 1,09 proc., Standard & Poor's 500 0,49 proc. Wzrosty zdominowały Wall Street od początku sesji, gdyż dobrze zapowiada się startująca właśnie fala publikacji raportów kwartalnych. Jako pierwsza spółka ze średniej Dow Jones swoje wyniki kwartalne poda Alcoa już po zamknięciu dzisiejszej sesji. Kurs producenta aluminium wzrósł o 1,3 proc.

Tymczasem rynek skupił uwagę na prognozach i rekomendacjach. Nokia , największy na świecie producent telefonów komórkowych poinformował w czwartek, że jego przychody ze sprzedaży i zyski w czwartym kwartale 2003 będą wyższe od dotychczasowych prognoz. Sprzedaż ma wynieść około 8,8 miliarda euro, a zysk na akcję sięgnie 0,28-0,29 euro na akcję, a nie 0,21-0,23 euro jak szacowano wcześniej. Podniesienie prognozy przez Nokię wywołało zainteresowanie akcjami producentów sprzętu telekomunikacyjnego. W górę poszła cena papierów Lucent Technologies, czy Nortel Networks, który niedawno zawarł z Verizon Communications kontrakt na dostawę technologii VoIP. Akcje Nokii wzrosły o ponad 13 proc.

Popyt w sektorze technologicznym umocnił Taiwan Semiconductor Manufacturing. Tajwański producent chipów poinformował o poprawie kwartalnych wyników. Wzrostom wśród amerykańskich spółek high-tech przewodził Sun Microsystems, który zyskał blisko 10 proc., dzięki podniesionej rekomendacji Bank of America Securities.

Największym popytem wśród składników Dow Jones cieszył się Honeywell. To zasługa podniesienia do ‘kupuj’ rekomendacji koncernu przez Merrill Lynch. Ponad 1 proc. wzrosła cena papierów Procter & Gamble. Spółka poinformowała, że liczy na wyższy zysk w czwartym kwartale. Powodem jest wzrost sprzedaży leków w związku z gwałtownym wzrostem przypadków grypy w USA.

Piątkową sesję zdominują jednak nie wyniki, a dane o bezrobociu. Ostatnie wiadomości z rynku pracy są dobre. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wprawdzie wzrosła w ubiegłym tygodniu, ale zgodnie z oczekiwaniami. Co istotne, czterotygodniowa średnia ruchoma jest obecnie najniżej od blisko trzech lat.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańskie giełdy czekają na dane o bezrobociu