Amerykańskie giełdy kończą dzień wzrostami

opublikowano: 31-05-2001, 22:12

Po trzech spadkowych sesjach na giełdach w USA w czwartek przecenione spółki zaczęły powoli odrabiać straty. Już od rana rosnące kontrakty na indeksy amerykańskie zapowiadały poprawę koniunktury. Tak też się stało - Dow Jones wzrósł o 0,36 proc. do 10 911,94 pkt., a Nasdaq Composite o 1,25 proc. do 2 110,57 pkt. Wygląda jednak na to, że wzrosty mają jedynie charakter korekty. Wzrostów nie powstrzymały nawet pesymistyczne zapowiedzi analityków Morgan Stanley, Merril Lynch czy Lehman Brothers, którzy obniżyli prognozy zysków dla producentów optoelektroniki oraz dla sektora półprzewodnikowego. Jedyną przyczyną wzrostów jest spadek indeksów amerykańskich poniżej psychologicznych barier – w środę Nasdaq spadł poniżej 2 100 pkt., a Dow Jones poniżej 11 000 pkt. Opublikowane w czwartek dane makro nie przyniosły większych zmian, chociaż rynek dobrze odebrał informację o wzroście liczby osób, które ubiegały się o zasiłek dla bezrobotnych – daje to szanse na dalsze redukcje stóp. Z punktu widzenia kondycji gospodarki dane te nie sa jednak budujące, gdyż Departament Pracy poinformował w czwartek, że liczba Amerykanów starających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych była w ubiegłym tygodniu najwyższa od miesiąca.

Największe zwyżki zanotowały spółki informatyczne i internetowe, w tym liderzy branży tacy jak Oracle, AT&T, Intel , Dell, Yahoo, Amazon czy Hewlett Packard.

Na piątkowe zachowanie giełd amerykańskich duży wpływ mogą wywrzeć publikacje danych makroekonomicznych: Departament Pracy w USA poinformuje o majowej liczbie bezrobotnych oraz o przyroście nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w maju, natomiast tuz przed otwarciem sesji zostanie podany bardzo istotny indeks NAPM.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańskie giełdy kończą dzień wzrostami