Ampli zasłużyło na wzrost kursu

Maciej Zbiejcik
20-06-2007, 00:00

Dystrybutor elektrotechniki ma ciekawe plany. I też może wypłynąć dzięki koniunkturze.

Wystarczyły dwa dni, by akcje spółki zajmującej się sprzedażą artykułów elektrycznych i elektrotechnicznych zyskały ponad 25 proc. Wczoraj jej kurs wspiął się na kolejny historyczny szczyt, pokonując 18 zł. Czyżby inwestorzy odkryli kolejną perełkę na giełdzie?

Jeśli tak, to nieco zapomnianą. Giełdowa historia Ampli ma już dekadę. Firma tak droga jeszcze nie była. Akcje spółki cieszą się sporym wzięciem, bo zachęcają do tego jej fundamenty. Ampli od kilku lat regularnie zwiększa zyski, a w pierwszym kwartale popisało się rzadko spotykaną dynamiką wyników. Głównie dzięki niskiej bazie, ale należy się spodziewać dalszej poprawy rezultatów, bo spółce cały czas sprzyja koniunktura na rynku budowlano-montażowym oraz rosnące inwestycje w energetyce.

Tarnowski dystrybutor elektrotechniki nie zamierza jednak wyłącznie odcinać kuponów z dobrej koniunktury. Firma nie zapomina, że lepsze wyniki można także osiągać dzięki cięciu kosztów. Dlatego na początku przyszłego roku planuje połączenie z Energo Hurtem, spółką zależną. Fuzja ma zapewnić obniżenie zapasów magazynowych i większą dyscyplinę windykacji należności. To powinno bezpośrednio wpłynąć na poprawę płynności finansowej. Ujednolicenie systemu logistyki i zaopatrzenia powinno natomiast poprawić warunki zakupu, poprzez zmniejszenie kosztów zaopatrzenia i transportu oraz wyższą jakość obsługi klienta.

Kolejnym wyzwaniem ma być otwieranie nowych oddziałów. Ampli zamierza uruchomić w Katowicach dużą hurtownię, która zaopatrywać będzie nie tylko klientów z regionu. W dalszym rozwoju ma pomóc poszerzanie współpracy z zagranicznymi producentami towarów dla energetyki, chcącym stworzyć w Polsce przedstawicielstwa i rozwinąć sieci dystrybucji. Spółka stawia także na dywersyfikację sprzedaży i pozyskanie możliwie wielu drobnych odbiorców. Jednocześnie chce utrzymać i pogłębiać współpracę z dotychczasowymi dużymi odbiorcami, głównie zakładami energetycznymi i dużymi firmami wykonawczymi. Warto o to dbać, by nie powtórzyła się sytuacja z początku roku. Wówczas Górnośląski Zakład Energetyczny zrezygnował z usług logistyczno-magazynowych świadczonych przez Energo-Hurt. A był to największy odbiorca spółki zależnej.

co dalej

Nie za drogi

Choć od początku roku papiery Ampli zdrożały już ponad 50 proc., cały czas ich wycena wypada korzystnie na tle rynku. Wskaźnik cena/zysk oscyluje wokół 18. Ta sama relacja dla TIM, spółki o podobnym profilu działalności, przekracza 45.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ampli zasłużyło na wzrost kursu