Analitycy BH spodziewają się umocnienia zł w 2002

PROCHEM S.A.
23-09-2002, 10:33

WARSZAWA (Reuters) - Analitycy Banku Handlowego oczekują do końca roku dalszego umocnienia się kursu złotego. Przewidują też, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na obniżkę stóp o 50 punktów bazowych jeszcze w tym tygodniu, podał Bank Handlowy w raporcie podsumowującym miniony tydzień.

"Oczekujemy, że złoty umocni się do około ośmiu procent powyżej parytetu do końca roku na skutek napływów kapitałów zagranicznych. Perspektywa wstąpienia Polski do UE stopniowo będzie redukować ryzyko inwestycyjne i poprawiać nastroje rynkowe" - podano.

O godzinie 10.28 dolara wyceniono na 4,1330 złotego, a euro na 4,0690. Obecnie złoty jest na poziomie około 5,7 procent powyżej parytetu do dolara i 3,6 procent powyżej parytetu do euro.

Ponadto zdaniem analityków Banku Handlowego opublikowane dane makroekonomiczne wskazują na brak presji inflacyjnej oraz podtrzymują oznaki ożywienia gospodarczego.

"Takie otoczenie sprzyja dalszemu poluzowywaniu polityki pieniężnej. (...) Wierzymy, że RPP obniży na posiedzeniu 25 września stopy o 50 punktów bazowych" - podano w raporcie.

Jednak zdaniem analityków Handlowego przedstawiony przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę projekt budżetu na rok 2003 nie spodoba się RPP, co może ograniczyć skalę obniżek stóp procentowych w średnim okresie.

Analitycy uważają, że przedstawiony w piątek projekt łamie zasadę wprowadzoną przez poprzedniego ministra finansów Marka Belkę według której wydatki budżetowe nie mogą rosnąc szybciej niż inflacja plus jeden procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy BH spodziewają się umocnienia zł w 2002