Analitycy: Inflacja nieznacznie spadła w XI

Mirek Kuk
13-12-2004, 15:14

W listopadzie inflacja nieco spadła ze stosunkowo wysokiego październikowego poziomu, a ekonomiści uważają, że może to być efektem mocnego złotego i tańszej ropy. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie oscylować wokół 4,5% w ujęciu rocznym.

Ankietowani przez ISB ekonomiści uważają, że inflacja w listopadzie wyniosła 4,3-4,5% przy średniej na poziomie 4,4%.

W październiku inflacja wyniosła 4,5% r/r wobec oczekiwanych średnio 4,3% r/r.

„Spadek rocznego wskaźnika inflacji w listopadzie to przede wszystkim efekt obniżki cen paliw, na co wpływ miała dalsza aprecjacja złotego” – powiedział Piotr Kalisz, ekonomista PKO BP.

„Jednocześnie naszym zdaniem ceny żywności wzrosły w takim samym stopniu, jak rok wcześniej. Ten czynnik nie działał już proinflacyjnie” – dodał Kalisz.

W pozostałych kategoriach, zdaniem ekonomisty PKO BP, nie widać presji inflacyjnej.

Nieco innego zdania jest jednak Michał Dybuła z BNP Paribas.

„Nadal ceny żywności działają proinflacyjnie, poza tym pojawia się presja popytowa, niezbyt silna, ale jednak z kompozycji poprzednich danych widać wyraźnie, że ceny dóbr konsumpcyjnych przestały spadać” – powiedział.

„Nawet kwestia wzmocnienia złotego czy cen paliw nie będzie działać hamująco na dynamikę wzrostu cen” – dodał ekonomista.

Zdaniem ekonomistów inflacja nie będzie malała aż do wiosny przyszłego roku.

„W pierwszym kwartale inflacja nieznacznie wzrośnie do 4,7% w ujęciu rocznym, ale to zależy od ostatecznego kształtu podwyżek, a także zmiany stawek podatków pośrednich” – powiedział Kalisz.

Zdaniem Dybuły ceny towarów i usług będą rosły nadal w takim tempie jak dotychczas.

„Inflacja będzie na poziomie 4,5% w ujęciu rocznym, a wpływ na to będą miały podwyżki cen kontrolowanych i podatków pośrednich” – stwierdził ekonomista BNP Paribas.

Także Narodowy Bank Polski spodziewa się przyspieszenia tempa inflacji w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jednak już na wiosnę inflacja zacznie spadać, by w połowie roku zejść poniżej 3% w ujęciu rocznym.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o listopadowej inflacji we wtorek, 14 grudnia, o godzinie 16:00.

TABELA:

Instytucja CPI w XI r/r (%)

BNP Paribas 4,5

BZ WBK 4,5

BGŻ 4,3

PKO BP 4,4

BRE Bank 4,4

Millennium 4,3

Pekao 4,4

Citibank 4,4

CAIB 4,4

TMS 4,4

BPH 4,4

Średnia 4,4

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirek Kuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Inflacja nieznacznie spadła w XI