Analitycy oczekują wzmocnienia złotego

opublikowano: 07-11-2014, 07:41

Złoty będzie najbardziej umacniającą się walutą w Europie środkowej w okresie najbliższych 12 miesięcy, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród analityków przez Reutersa.

Analitycy spodziewają się lepszej koniunktury gospodarczej w Europie środkowej niż w eurolandzie przez najbliższy rok.  Oczekują, że złoty umocni się o 2,9 proc. do 4,11 za euro. Czeska korona ma zyskać 1,3 proc. do 27,45 za euro, węgierski forint o 0,8 proc. do 308 za euro, a rumuński lei o 0,5 proc. do 4,4 za euro. Analitycy spodziewają się umocnienia walut regionu pomimo możliwego dalszego luzowania polityki pieniężnej przez banku centralne. Odnosząc się do niedawnej decyzji NBP o utrzymaniu dotychczasowej wysokości stóp procentowych Anders Svendsen z banku Nordea powiedział, że może to oznaczać koniec obniżek stóp w Polsce.
 
- Utrzymaliśmy naszą trzymiesięczną prognozę EUR/PLN na 4,20 i wciąż oczekujemy, że wyższe rentowności obligacji USA będą głównym motorem przełamania tegorocznego szczytu ok. 4,26 gdzieś w połowie przyszłego roku. W dłuższej perspektywie spodziewamy się mocniejszego złotego – napisał w raporcie.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Reuters przypomina, że cztery miesiące temu analitycy prognozowali umocnienie się złotego do 4,04 za euro w perspektywie 12 miesięcy. Agencja przeprowadził ostatnia ankietę w dniach 4-6 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy oczekują wzmocnienia złotego