Analitycy: OPEC utrzyma strategię niskich cen

Na grudniowym posiedzeniu kartel OPEC nie zdecyduje się na cięcie limitów produkcji ropy, zgodnie oceniają wszyscy specjaliści ankietowani przez agencję Bloomberg.

Nie ma najmniejszych szans, by OPEC odszedł w grudniu od prowadzonej od roku polityki walki o udziały rynkowe, wynika z ankiety Bloomberga. Na odbywającym się 4 grudnia w Wiedniu posiedzeniu ministrowie krajów kartelu mogą wręcz zdecydować o podniesieniu limitów o 1 mln baryłek dziennie, co jednak będzie związane z powrotem do członkostwa w OPEC  Indonezji, poinformowały anonimowe źródła związane z kartelem.

- OPEC nie zrobi nic, może tylko wprowadzi zamieszanie na rynku. Wszyscy oczekują utrzymania dotychczasowej polityki. Kartel może podnieść limity, aby uwzględnić produkcję indonezyjską, co wywołałoby konsternację w ocenie ich polityki – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Mike Wittner, szef analiz rynku ropy w banku Societe Generale.

Arabia Saudyjska wydaje się być zdeterminowana, by za pomocą niskich cen doprowadzić do zmniejszenia nadwyżki podaży na rynku, uzasadniają specjaliści. To jednak budzi sprzeciw tych krajów kartelu, dla których obecne ceny ropy są zbyt bolesne. Wenezuela ostrzegła, że ceny ropy brent spadną do 20 USD za baryłkę, jeśli OPEC nie podejmie kroków zmierzających do zrównoważenia rynku. Tymczasem Iran zapowiedział, że w przypadku zniesienia sankcji międzynarodowych zwiększy własną produkcję, niezależnie od wpływu na globalny rynek.

- Eksperyment Saudyjczyków, mający pozwolić cenom na zrównoważenie rynku, musi dopiero zacząć przynosić efekty – komentował Harry Tchilinguirian, szef strategii rynków surowcowych w banku BNP Paribas.

We wtorek notowania ropy brent odbijają się o 1,2 proc. do 45,7 USD za baryłkę, jednak wciąż pozostają niewiele powyżej 6,5-rocznego minimum z sierpnia i są o 42,3 proc. niższe niż 12 miesięcy temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy: OPEC utrzyma strategię niskich cen