Analitycy: Program społeczny PiS może wpłynąć na deficyt budżetowy

Polska Agencja Prasowa SA
26-09-2005, 19:57

Analitycy i ekonomiści przewidują krótkotrwałe osłabienie złotego i spadki na rynku obligacji w wyniku zwycięstwa PiS w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Część z nich obawia się o deficyt budżetowy ze względu na program wydatków socjalnych PiS.

Analitycy i ekonomiści przewidują krótkotrwałe osłabienie złotego i spadki na rynku obligacji w wyniku zwycięstwa PiS w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Część z nich obawia się o deficyt budżetowy ze względu na program wydatków socjalnych PiS. 

Analitycy Pekao SA i PKO BP uważają, że istnieją szanse na powstanie stabilnego i sprzyjającego reformom rządu PiS i PO mimo różnic programowych (głównie dotyczących podatków i wejścia Polski do strefy euro).

"W krótkim terminie wygrana PiS może negatywnie wpłynąć na rynki finansowe, które oczekiwały, że to PO będzie tworzyło rząd. W nadchodzących dniach inwestorzy skupią się na informacjach dotyczących powołania i składu nowego rządu, szczególnie istotne będzie, kto zostanie nowym ministrem finansów" - uważają analitycy Pekao SA.

Analitycy podkreślają, że sytuacja po wyborach "sprzyja spekulacyjnej grze na osłabienie złotego". Dodają, że nie przewidują w tym tygodniu obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Analitycy PKO BP uważają, że zwycięstwo PiS może zwiększyć ostrożność RPP w sprawie dalszego rozluźnienia polityki pieniężnej. Ich zdaniem, akcesja Polski do strefy euro "prawie na pewno nie nastąpi przed 2012 r."

Analitycy HSBC twierdzą, że z punktu widzenia głębszej reformy budżetu wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych nie jest idealny.

"PiS opowiedział się za rozsądnym pułapem deficytu w wysokości 30 mld zł w roku budżetowym 2006 i sprowadzeniem go poniżej 3 proc. PKB w okresie 2-3 lat. Nie ma jednak jasności, czy to zobowiązanie jest zgodne z planami wydatków na cele socjalne tej partii, które są ostoją jej wyborczego programu" - napisali w poniedziałkowym komentarzu.

Ich zdaniem, wyborczy sukces PiS wyklucza reformę podatkową w takiej formie, w jakiej zaproponowała ją PO (3 x 15 proc.), a także może zapowiadać wstrzymanie lub zwolnienie tempa prywatyzacji.

Analitycy nadal oczekują redukcji podstawowych stóp procentowych o 25 pkt bazowych do końca br. Liczą się też z osłabieniem złotego, choć nie oczekują sforsowania progu 4 zł za euro.

Także ekonomiści największych banków uważają, że zwycięstwo PiS może być zaskoczeniem dla rynków finansowych, które na wyniki wyborów prawdopodobnie zareagują krótkotrwałym osłabieniem złotego i rynku długu.

Zdaniem głównego ekonomisty Banku BPH Ryszarda Petru, "kampania prezydencka, podgrzewająca atmosferę walki między PO i PiS, nie służy ani złotemu, ani obligacjom".

Janusz Jankowiak z BRE Banku uważa, że "reakcja rynku długu może wynieść 20-30 pkt bazowych, a złoty może się osłabić do 4,05-4,08 wobec euro".

Ekonomiści podkreślają jednak zgodnie, że osłabienie złotego oraz rynku obligacji nie będzie długotrwałe i zakończy się w momencie utworzenia rządu.

Mateusz Szczurek z ING BSK twierdzi, że osłabienie złotego nie przekroczy poziomu 4 zł za euro. Jego zdaniem, PiS jest bardziej restrykcyjne i mniej skłonne do ryzyka po stronie budżetowej, dlatego nie należy obawiać się długotrwałej destabilizacji finansów publicznych.

Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Jeremi Mordasewicz ocenił, że wynik wyborów nie jest dla przedsiębiorców katastrofą, jednak wyraził obawę, że zmiany gospodarcze będą w Polsce powolne i marginalne.

Ekspert PKPP "Lewiatan" przypomniał, że w Sejmie poprzedniej kadencji PiS dawała wyraz "wrażliwości społecznej". Jego zdaniem, jeśli to przełoży się na politykę nowego rządu, to w gospodarce nie nastąpi ożywienie.

Mordasewicz wyjaśnił, że chodzi m.in. o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, odejście od świadczeń przedemerytalnych, skrócenie zasiłku dla bezrobotnych do 3 miesięcy, ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wkładu do systemu emerytalnego, a także zwiększenie udziału rolników w finansowaniu emerytur i rent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Program społeczny PiS może wpłynąć na deficyt budżetowy