Analitycy: PZU jest warte dużo więcej

Beata Tomaszkiewicz, Marta Filipiak
08-12-2005, 00:00

23 mld zł — to najnowsza wycena towarzystwa. Analitycy uważają, że zbyt niska.

Wartość 10 proc. akcji PZU, według Banku Millennium i Eureko, wynosi 2,3 mld zł. Tak wynika z zawartego z Eureko porozumienia dotyczącego rozliczenia ostatecznej ceny sprzedaży akcji PZU. W efekcie wartość PZU oszacowano na 23 mld zł.

— To niedużo. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że Millennium transakcję zawierało rok temu, teraz jedynie została rozliczona. Ponadto PZU nie jest jeszcze notowane na giełdzie i nadal trwa konflikt w jego akcjonariacie. Te czynniki mogły zadecydować o tym, że wycena jest niższa, niż oczekiwałem — mówi Marcin Jabłczyński, analityk CA IB.

Finalne rozliczenie

Wycenę dla Banku Millennium i spółki zależnej BEL Leasing przygotował bank JP Morgan, natomiast wycenę dla Eureko — UBS Investment Bank. Ostateczna kwota to średnia uzyskanych wyników.

„Zgodnie z umową BEL Leasing otrzyma od Eureko 1,1 mld zł, która obejmuje 700 mln zł korekty minimalnej gwarantowanej ceny oraz kwotę 400 mln zł stanowiącą drugą transzę początkowej ceny sprzedaży, która została uzgodniona 21 grudnia 2004 r.” — podał Bank Millennium w komunikacie.

Ostateczne rozliczenie zostało zaakceptowane przez zarządy i rady nadzorcze obu spółek.

Niedocenione atuty

Zdaniem analityków, wycena mogłaby być wyższa.

— Oczekiwałem, że Bank Millennium za swój pakiet otrzyma 2,7 mld zł — mówi Marcin Jabłczyński.

Dałoby to po zapłaceniu podatków około 50 groszy na akcję banku zamiast 40.

— Sądzę, że gdyby obecnie trwała oferta publiczna PZU, to jego wycena byłaby wyższa niż 23 mld zł. Spółka bowiem pokazuje trwały wzrost zysku i myślę, że ma tu jeszcze spore możliwości. I choć PZU rośnie wolniej niż rynek, to rezultaty osiągane przez całą grupę są fantastyczne. Jest ona dobrze zarządzana, prowadzi dynamiczną sprzedaż i wykazuje duże oszczędności. To jej główne atuty — dodaje Marcin Jabłczyński.

— Biorąc pod uwagę, że w tym roku PZU zarobi 2,5-3 mld zł, można wycenić jego wartość na poziomie 28 mld zł — mówi Andrzej Powierża, analityk BDM PKO BP.

Zastrzega jednak, że wyceniając towarzystwa ubezpieczeniowe, bierze się pod uwagę portfel umów i potencjalną możliwość zawierania nowych. To zwykle obniża wycenę. I tak pewnie się stało w przypadku PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy: PZU jest warte dużo więcej