Analityk dostrzega dno w budowlance

opublikowano: 20-02-2019, 22:00

Niektóre spółki z poturbowanej branży zanotują w krótkim i średnim terminie poprawę zysków, uważa Adrian Kyrcz, analityk Santandera

W poniedziałek 18 lutego Trakcja zaskoczyła rynek ujawnieniem 139 mln zł strat na kontraktach, podpisywanych przed dużym skokiem cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń. Zarząd spółki, specjalizującej się w budownictwie na kolei, zapowiedział emisję akcji i refinansowanie kredytów, których warunki — ze względu na straty — zostały naruszone. Kurs Trakcji zareagował gwałtownym spadkiem, a równolegle taniały także akcje innych spółek z sektora budowlanego. We wtorek przecena niektórych była kontynuowana, ale akurat walory Trakcji odbijały. Ta spółka nie jest jednak faworytem Adriana Kyrcza, podobnie zresztą jak Budimex — rekomendacje dla obu, wydane 11 lutego, brzmią „sprzedaj”.

Akcje Budimeksu, który podał szacunkowe dane za IV kwartał 2018 r. (zysk netto spadł o 41 proc. do 75 mln zł), analityk Santandera ocenia negatywnie, choć podniósł nieznacznie (o 10 proc.) prognozy zysków na 2020 r., ponieważ spodziewa się odbudowy marży wskutek ustabilizowania kosztów. Adrian Kyrcz oczekuje jednak napływu negatywnych informacji z firmy, związanych m.in. z wydatkiem na odkupienie 49 proc. udziałów w FB Serwis od Ferrovialu, spółki matki oraz dotyczących dywidendy, która będzie zapewne znacznie niższa niż w poprzednich latach.

Po Torpolu, który jest bliskim konkurentem Trakcji, Adrian Kyrcz spodziewa się solidnego zysku za IV kwartał 2018 r., który potwierdziłby trwałość poprawy rezultatów, zasygnalizowaną już w sprawozdaniu za trzeci kwartał (po sześciu kwartałach strat). Rekomendacja brzmi „kupuj”, podobnie jak dla Unibepu, mimo że ta spółka raczej nie zanotowała wysokich zysków w IV kwartale ze względu na „czyszczeniebilansu” (zawiązywanie rezerw). Analityk obniżył o 5 proc. do 32 mln zł (+14 proc. r/r) prognozę zysków spółki w 2019 r., z powodu opóźnienia w rozpoczęciu realizacji projektu deweloperskiego. Erbud, dla którego rekomendacja brzmi „trzymaj”, nie osiągnie zdaniem Adriana Kyrcza, istotnego zysku ani w IV kwartale 2018 r. (specjalista prognozuje, że będą to 3 mln zł, co nie pozwoli na uniknięcie 20 mln zł straty w całym roku), ani w 2019 r. (17 mln zł, przy spadku przychodów o 13 proc. do 1,82 mld zł).

— Perspektywy wyników dla spółek z sektora budowlanego pozostają mieszane, ale wierzymy, że po rozczarowującym pierwszym półroczu 2018 r. niektóre spółki mają przed sobą dobry czas — uważa Adrian Kyrcz.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu