Analityk: LPP w Londynie straci 15 mln zł w 2017 r.

opublikowano: 19-12-2016, 14:26

Mnożniki wyceny dla blue-chipów polskiego rynku detalicznego, z nawiązką uwzględniają wszystkie pozytywne dla nich informacje, nie biorą natomiast pod uwagę potencjalnych i realnych zagrożeń – uważa Konrad Księżopolski, szef działu analiz polskiego oddziału Haitong Banku.

W najnowszym raporcie analityk zaleca sprzedaż akcji LPP, do CCC jest nastawiony neutralnie. Jednocześnie podniósł cenę LPP z 4310 zł za akcję do 4888 zł. Wycenę CCC podniósł ze 185,30 zł do 189,50 zł.

W lutym 2015 r. LPP na 25 lat wynajęło lokal przy prestiżowej Oxford Street w Londynie.
Zobacz więcej

W lutym 2015 r. LPP na 25 lat wynajęło lokal przy prestiżowej Oxford Street w Londynie. Reuters/FORUM

Według Konrada Księżopolskiego , obie spółki mają wysokie wyceny, ale w przypadku CCC jest to usprawiedliwione przez znacznie bardziej atrakcyjny profil wzrostu (wskaźnik CAGR dla przychodów i EBITDA na lata 2015-18 wynosi 22/25 proc. wobec 14/6 proc. dla LPP oraz mniejszą ekspozycję na kursy walutowe).

Samo podniesienie wyceny LPP ekspert motywuje poprawą sprzedaży z porównywalnej powierzchni i marży brutto, co przekłada się na podwyższenie prognoz zysku EBITDA o 12, 16, 6 proc. w latach – odpowiednio - 2016, 2017 i 2018. Według Haitong Banku, poprawa wynika m.in. z  niskiej bazy porównawczej i lepszego zarządzania kapitałem obrotowym. Wpływ na nią miało również ożywienie na rynkach byłego ZSRR, korzystna pogoda i poprawa kolekcji. Wśród zagrożeń, których nie docenia rynek, Konrad Księżopolski wymienia znacznie słabszego złotego niż oczekiwał zarząd LPP, co prawdopodobnie stłumi wzrost marży brutto w 2017 r. Kolejnym zagrożeniem jest bardzo prawdopodobna strata sklepu w Londynie, która według szacunków Haitong Banku w 2017 r. może wynieść około 15 mln zł. Zakaz handlu w niedzielę, jeżeli zostanie wprowadzony, ma uderzyć w liczbę odwiedzających i sprzedaż porównywalną.

W przypadku CCC Haitong Bank docenia profil rozwoju, szczególnie na mniej rozwiniętych rynkach wschodnich, które mimo ryzyka powinny oferować solidny potencjał wzrostowy. Konrad Księżopolski docenia również zaangażowanie CCC w e-handel poprzez witrynę eobuwie.pl, które w 2017 r. powinno zostać wsparte poprzez otwarcie e-sklepu CCC. Jednocześnie – podobnie jak w LPP  - specjalista zwraca uwagę na ryzyko zakazu handlu w niedzielę i zagrożenia związane ze wzrostem organicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Analityk: LPP w Londynie straci 15 mln zł w 2017 r.