Czytasz dzięki

Analityk rozczarował się Ciechem

opublikowano: 04-06-2020, 22:00

Jakub Szkopek, analityk BM mBanku, obniżył z „kupuj” do „trzymaj” rekomendację dla akcji Ciechu. Cenę docelową ściął natomiast z 45,14 do 38,94 zł.

Skłoniły go do tego gorsze od oczekiwań wyniki w I kwartale 2020 r. oraz bardziej pesymistyczne prognozy zarządu, dotyczące sprzedaży sody i soli w kolejnych kwartałach. „Na konferencji po wynikach zarząd przyznał, że w segmencie sody zauważalne są pierwsze symptomy spadku popytu ze strony klientów z branż motoryzacyjnej i budowlanej. Spółka w przypadku braku odbioru zakontraktowanych wolumenów sody będzie zmuszona do poszukiwania klientów na rynku spotowym” — napisał analityk w uzasadnieniu rekomendacji wydanej 29 maja.

Specjalista obniżył prognozy wolumenu sprzedaży sody w 2020 i 2021 r. o 4 proc. oraz wyniku EBITDA segmentu o 12 proc. w 2020 r. i o 4 proc. w 2021 r.

„Naszym zdaniem wyniku finansowe spółki znajdą się również pod presją w II kwartale z uwagi na negatywny wpływ COVID-19 na sprzedaż segmentów organicznego i krzemianowego. Według naszych prognoz stosunek zadłużenia netto do EBITDA na koniec 2020 r. wzrośnie do 2,8, co nie pozwoli na rozpoczęcie, w perspektywie nadchodzących miesięcy, programu skupu akcji własnych” — dodaje Jakub Szkopek.

W maju akcjonariusze Ciechu przegłosowali skup akcji własnych, na który może pójść nawet 346 mln zł. Raport dostępny jest na stronie brokera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane