Analityk: Za wzrost płac słono zapłacą akcjonariusze Cargo

opublikowano: 28-06-2017, 15:56
aktualizacja: 28-06-2017, 15:56

Michał Sopiel, analityk BZ WBK, obniżył z „kupuj” do „sprzedaj” rekomendację dla akcji PKP Cargo po decyzji władz grupy o podwyżkach płac w firmie.

Od 1 września 2017 r. pracownicy przewoźnika dostaną podwyżki, których koszt tylko w tym roku sięgnie 27 mln zł. Michał Sopiel szacuje, że całoroczny koszt – wliczając składki na ubezpieczenie społeczne i pracownicze programy emerytalne – wyniesie 80 mln zł, co w dłuższej perspektywie odejmie od wartości akcji nawet 15 zł. To niemal jedna czwarta obecnego kursu.

Lokomotywa PKP Cargo
Lokomotywa PKP Cargo
Marian Zubrzycki / FORUM

- Jesteśmy zaskoczeni faktem tak korzystnego dla jednej strony rozwiązania problemu. Naszym zdaniem nie jest to w pełni uzasadnione biznesowo. Co więcej, przyszły wzrost świadczeń pracowniczych może dodatkowo powiększyć ten negatywny efekt – dodaje analityk BZ WBK.

Jak zaznacza Michał Sopiel, na korzyść Cargo działa poprawa sytuacji makro, która przekłada się na wzrost wolumenu przewiezionych towarów oraz tzw. pracy przewozowej. Zwiększył się też udział przewoźnika w rynku. 

- Głównym problemem spółki pozostaje baza kosztów pracowniczych, a przez to wysoka dźwignia operacyjna – mówi jednak Michał Sopiel, który obniżył wycenę akcji spółki z 59 do 52,9 zł.  

Jego zdaniem, w tym roku zysk netto PKP Cargo wyniesie 57 mln zł, a EBITDA 717 mln zł. W 2016 r. było to – odpowiednio – 110 mln zł straty i 490 mln zł zysku.   

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane