AngloGold sprzedaje ostatnią południowoafrykańską kopalnię

opublikowano: 09-05-2019, 11:54

Koncern AngloGold Ashanti zamierza sprzedać swoją ostatnią południowoafrykańską kopalnię, co oznaczać będzie wyjście spółki z tego kraju. Tym samym zakończy się pewna era, w której powstawała największa gospodarka Afryki.

Utworzenie koncernu Anglo przez Ernesta Oppenheimera w 1917 r. i późniejsza ekspansja największego na świecie przemysłu związanego z wydobyciem złota, przyczyniły się do rozwoju Afryki Południowej w wiodącą gospodarkę kontynentu. 

Koncern Anglo zaczął się wycofywać z RPA już w 1998 r. po tym jak działalność wydobywcza stała się bardzo kosztowna i niebezpieczna. Wtedy to połączył swoje filie w celu utworzenia AngloGold.

W czwartek, koncern poinformował, że jest na wczesnym etapie procesu sprzedaży Mponeng, najgłębszej kopalni na świecie i  ostatniej podziemnej operacji spółki w RPA. Sprzedaż byłaby ostatnim krokiem w wycofywaniu się AngloGold z RPA po sprzedaży i zamknięciu innych kopalń w kraju w celu powstrzymania strat.

W kwietniowym raporcie, bank JPMorgan szacował, że utrzymanie Mponeng wymagałoby od AngloGold zainwestowania około 1 mld USD w celu przedłużenia życia kopalni o osiem lat.  

Sprzedaż aktywów w RPA pozwoliłaby AngloGoldowi skupić się na projektach gwarantujących wyższe rentowności, ale nie ma terminu na zawarcie umowy - powiedział dyrektor naczelny Kelvin Dushnisky 

Produkcja złota w RPA spadła w zeszłym roku do 487 tys. uncji, z 903 tys. uncji w 2017 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane