AngloGold sprzedaje ostatnią południowoafrykańską kopalnię

opublikowano: 09-05-2019, 11:54

Koncern AngloGold Ashanti zamierza sprzedać swoją ostatnią południowoafrykańską kopalnię, co oznaczać będzie wyjście spółki z tego kraju. Tym samym zakończy się pewna era, w której powstawała największa gospodarka Afryki.

Utworzenie koncernu Anglo przez Ernesta Oppenheimera w 1917 r. i późniejsza ekspansja największego na świecie przemysłu związanego z wydobyciem złota, przyczyniły się do rozwoju Afryki Południowej w wiodącą gospodarkę kontynentu. 

Koncern Anglo zaczął się wycofywać z RPA już w 1998 r. po tym jak działalność wydobywcza stała się bardzo kosztowna i niebezpieczna. Wtedy to połączył swoje filie w celu utworzenia AngloGold.

W czwartek, koncern poinformował, że jest na wczesnym etapie procesu sprzedaży Mponeng, najgłębszej kopalni na świecie i  ostatniej podziemnej operacji spółki w RPA. Sprzedaż byłaby ostatnim krokiem w wycofywaniu się AngloGold z RPA po sprzedaży i zamknięciu innych kopalń w kraju w celu powstrzymania strat.

W kwietniowym raporcie, bank JPMorgan szacował, że utrzymanie Mponeng wymagałoby od AngloGold zainwestowania około 1 mld USD w celu przedłużenia życia kopalni o osiem lat.  

Sprzedaż aktywów w RPA pozwoliłaby AngloGoldowi skupić się na projektach gwarantujących wyższe rentowności, ale nie ma terminu na zawarcie umowy - powiedział dyrektor naczelny Kelvin Dushnisky 

Produkcja złota w RPA spadła w zeszłym roku do 487 tys. uncji, z 903 tys. uncji w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy