Animex nie rezygnuje z walki o ZM Morliny

Artur Sulejewski
opublikowano: 09-12-1998, 00:00

Animex nie rezygnuje z walki o ZM Morliny

PAKIETOWY RYNEK: We wtorek rozkwitł rynek transakcji pakietowych. Zawarto na nim 22 transakcje. Właściciela zmieniło 7 mln akcji, których wartość wyniosła ponad 47 mln zł.

Podczas dwóch ostatnich sesji giełdowych (piątkowej i poniedziałkowej) WIG zwiększył swoją wartość o 6,3 proc. Trudno oczekiwać, żeby w takim tempie giełda rosła w dalszym ciągu. Z tego powodu najprawdopodobniej wczoraj mieliśmy do czynienia z korektą. Dwa najważniejsze indeksy giełdowe (WIG 20 i WIG) straciły identycznie — po 0,4 proc. na wartości. Największy spadek stał się udziałem spółek średniej wielkości. Grupujący je — MIDWIG stracił 1,2 proc. na wartości. Wielkość obrotów podczas notowań jednolitych na rynku podstawowym na wtorkowej sesji wyniosła niespełna 130 mln zł. W porównaniu z poniedziałkiem oznacza to spadek o 29 proc.

SKALA obrotów zdaje się sugerować, że inwestorzy przyjęli postawę wyczekującą. Dzisiaj odbędzie się posiedzenie RPP, na którym może dojść do obniżenia podstawowych stóp procentowych. Wydaje się jednak, że czynnik ten uwzględniony jest już w obecnych cenach akcji. Specjaliści oczekują, że stopy zredukowane zostaną o 1-2 punkty procentowe. Większa obniżka mogłaby pchnąć rynek do góry. Ewentualne odłożenie przez radę tych decyzji na termin późniejszy (następne posiedzenie odbędzie się 16 grudnia) podziała z pewnością na giełdę jak zimny prysznic — tak silne są oczekiwania rynku.

MNIEJSZĄ aktywność inwestorów podczas notowań fixingowych zastąpił nasilony ruch w trakcie transakcji pakietowych. Wczoraj przeprowadzono ponad 20 takich transakcji. Właściciela zmieniło w nich ponad 7 mln akcji, a wartość obrotu wyniosła 47,6 mln zł, tj. 36,7 proc. z notowań jednolitych na głównym parkiecie. 13 dotyczyło Morlin. Właściciela zmieniło w nich 16,6 proc. wszystkich akcji tej spółki. Poza najmniejszą transakcją (opiewającą na 19 tys. papierów po 18 zł) w pozostałych cena była o ponad 8 proc. wyższa od tej, którą proponuje hiszpański inwestor. W związku z tym wezwaniem, na rynku można było usłyszeć opinie, że nie należy oddawać Morlin zagranicznemu inwestorowi. Czyżby więc polski kapitał chciał pokazać swoją siłę i przebić ofertę hiszpańskiego Campofrio? Sądząc z wczorajszego komunikatu Animexu (patrz obok), tak się właśnie dzieje.

OSTATNI spory spadek wartości akcji BIG BG wzmógł zainteresowanie tymi papierami. Po 3,5 zł za akcję we wtorkowych pakietówkach właściciela zmieniło ponad 4,36 mln walorów banku. Cena fixingowa (3 zł) była o 16,6 proc. niższa. Spory ruch dotyczył także funduszy. 5 transakcji przeprowadzono na akcjach NFI Oktava, a 2 na NFI Fortuna. W obu przypadkach średnia cena wyniosła 6,58 zł.

WRACAJĄC jeszcze do notowań fixingowych warto trochę miejsca poświęcić wtorkowemu debiutowi. Na rynku wolnym pojawiły się akcje Elektrociepłowni Będzin. Pierwsze notowanie przyniosło 25-proc. zysk inwestorom, którzy zdecydowali się kupić te papiery na rynku pierwotnym. Można narzekać na mały obrót (właściciela zmieniło ledwie 3351 akcji), tym niemniej wyłączając debiut TP SA oraz praw do akcji Mitexu na rynku pierwotnym ostatni raz można było zarobić w czerwcu, gdy na GPW wchodziły akcje Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Animex nie rezygnuje z walki o ZM Morliny