ANKIETA-Rynek spodziewa się cięcia stóp jeszcze w tym roku

"AQUA" SA
12-11-2002, 16:41

Marta Karpinska

WARSZAWA (Reuters) - Mimo, że ożywienie polskiej gospodarki zdaje się przybierać na sile, większość analityków ankietowanych przez Reutera uważa, że niska presja cenowa powinna pozwolić na kolejną redukcję stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Spośród 19 analityków ankietowanych przez Reutera, 12 spodziewa się, że bank centralny pozostawi na swoim listopadowym posiedzeniu (26-27 listopada) stopy jeszcze bez zmian, natomiast pozostali spodziewają się redukcji o 25-50 punktów bazowych.

Jednak aż 15 z ankietowanych analityków spodziewa się, że główna stopa procentowa, która obecnie wynosi 7,0 procent, zostanie zmniejszona do końca tego roku.

Niektórzy ekonomiści uważają także, że umocnienie wartości złotego, który zyskał ponad pięć procent do dolara i około dwóch procent do euro od ostatniej obniżki stóp w październiku, będzie jednym z czynników, które mogą wpłynąć na decyzję o ponownym poluzowaniu polityki przez bank centralny.

"Wartość złotego zaczyna być istotnym czynnikiem i jeżeli będzie on pozostawał w okolicach aktualnych poziomów to Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopę referencyjną o 25 punktów bazowych w tym miesiącu albo o 50 punktów w grudniu" - powiedział Gavin Gray, analityk rynków wschodzących w HSBC w Londynie.

Mimo znacznego podwyższenia prognoz wzrostu PKB, analitycy nadal oczekują niewielkiej tylko presji cenowej w najbliższych miesiącach. Inflacja na koniec tego roku może wynieść 1,5 procent, czyli poniżej dolnego progu celu inflacyjnego banku centralnego ustalonego na 2-4 procent.

Natomiast październikowa inflacja, która ma zostać podana w piątek, spadła zdaniem analityków do 1,1 procent z 1,3 procent we wrześniu.

Analitycy zwiększyli również, szacunki wzrostu Produktu Krajowego Brutto na 2002 roku i obecnie spodziewiają się, że wyniesie on 1,3 procent wobec 1,1 procent prognozowanych w ubiegłym miesiącu.

Według szacunków, w trzecim kwartale polska gospodarka prawdopodobnie wzrosła o 1,7 procent, a w czwartym kwartale tempo wzrostu gospodarczego podskoczy do dwóch procent.

"Zmiana szacunku wzrostu jest efektem ubocznym ostatnich danych dotyczących sprzedaży detalicznej, ale także (coraz lepszych) informacji na temat sprzedaży samochodów, które są ważnym wskaźnikiem pokazującym co dzieje się z nastrojami konsumentów" - dodał Gray.

Zwiększenie oczekiwań dotyczących tempa wzrostu gospodarczego jest zbieżne z obecnymi prognozami rządu dotyczącym PKB na ten rok. Jednak analitycy pozostają ostrożni wobec rządowej prognozy na 2003 roku, wynoszącej 3,5 procent. Obecnie konsensus rynkowy dotyczący PKB na przyszły rok wynosi 2,8 procent.

ZŁOTY NADAL MOCNY

Złoty, a także inne regionalne waluty w ciągu ostatnich tygodni znacznie zyskały na wartości. Wpływu na ich umocnienie należy szukać między innymi w dużej różnicy poziomu stóp procentowych w stosunku do krajów o bardziej rozwiniętych gospodarkach.

Dodatkowo różnica ta (tzw. interest rate differential) zwiększona została po ostatniej agresywnej obniżce stóp w Stanach Zjednoczonych.

Zarówno złoty jak i papiery skarbowe denominowane w polskiej walucie prawdopodobnie nadal będą zyskiwać na rosnącym na nie apetycie inwestorów grających pod tzw. konwergencję nominalną.

Zdaniem analityków popyt inwestorów może przełożyć się na spodziewany spadek rentowności polskich papierów jednorocznych (52-tygodnioiwych bonów skarbowych) o około 60 punktów bazowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

W przypadku dłuższego końca krzywej rentowności, spadek poziomu rentowności może być nieco niższy i wynieść 30 punktów bazowych.

Zdaniem analityków, krzywa rentowności, która jeszcze miesiąc temu oferowała 80-punktową premię w sekcji jednorocznej w stosunku do rentowności papierów 10-letnich, może ulec dalszemu spłaszczeniu do około 5,9 procent do końca tego roku.

Po raz pierwszy analitycy, ankietowani przez Reutera wypowiedzieli się na temat bezrobocia. Według nich stopa bezrobocia osiągnie w grudniu poziom 18,4 procent i obniży się, choć nieznacznie, do listopada 2003 roku. Poziom bezrobocia w październiku szacowany jest przez analityków na 17,7 procent.

Druga część ankiety Reutera, zawierająca szacunki dotyczące deficytu na rachunku obrotów bieżących i dane o bilansie handlowym zostanie opublikowana 20 listopada.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "AQUA" SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ANKIETA-Rynek spodziewa się cięcia stóp jeszcze w tym roku