Antoniak: wzrost PKB w III kwartale wyniesie ok. 5 proc.

  • PAP
opublikowano: 30-11-2021, 06:38

Nie spodziewamy się większych zmian w danych o PKB w III kwartale. Możliwa jest rewizja o 0,1 pkt. proc. w jedną czy drugą stronę, ale wzrost wyniesie ok. 5 proc. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Bartek Sadowski/Bloomberg

We wtorek GUS opublikuje wstępny szacunek PKB w III kwartale 2021 r. Według opublikowanego wcześniej szybkiego szacunku PKB w III kw. wzrost PKB w tym okresie wyniósł 5,1 proc. w stosunku do III kw. 2020 r.

„Nie spodziewamy się większych zmian w danych o PKB w III kw. Możliwa jest rewizja o 0,1 pkt. proc. w jedną czy drugą stronę, ale wzrost wyniesie ok. 5 proc." - powiedział PAP Adam Antoniak.

Przyznał, że najciekawsze będą dane o strukturze tego wzrostu. "Sądzimy, że nadal napędzała go konsumpcja, której wzrost szacujemy na 5,2 proc. Duża niepewność dotyczy inwestycji, ale spodziewamy się, że wzrosły one o ok. 5,5 proc. Większe zaskoczenie może dotyczyć zmiany stanu zapasów” - powiedział.

Jego zdaniem, przy 5-proc. wzroście w III kwartale, wynik całego roku również byłby na zbliżonym poziomie.

„Myślimy, że w całym roku wzrost PKB wyniesie 5 proc. albo będzie lekko powyżej. Oczywiście, wiele zależy od rozwoju epidemii, a tutaj pojawiły się informacje o nowym wariancie, ale sądzimy, że 5 proc. jest do osiągnięcia” – powiedział Adam Antoniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane