Apel o powołanie komisji śledczej ws. stoczni

PAP
opublikowano: 15-01-2009, 14:13

Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego "Solidarności" apeluje do Komisji Krajowej związku o złożenie do marszałka Sejmu wniosku o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przyczyny kryzysu w  przemyśle stoczniowym.

Pismo w tej sprawie SKPO skierowała w czwartek do przewodniczącego KK "S" Janusza Śniadka.

W ubiegłym tygodniu o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zbadania przyczyn kryzysu i zdarzeń w Stoczni w Szczecinie w latach 2002-2008 wnioskował do marszałka Sejmu Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorze Zachodnie.

W liście do Śniadka, przesłanym także PAP, czytamy: "Wieloletnia batalia związków zawodowych o prywatyzację, o pozyskanie kapitału i inwestorów w wyniku działań kolejnych ekip rządowych zakończyła się negatywną decyzją Komisji Europejskiej. Konsekwencje i skutki spadają jedynie na pracowników (...) Nikt z decydentów, którzy mieli wpływ na działania dotyczące sektora stoczniowego nie poniósł żadnej odpowiedzialności".

Związkowcy domagają się wyjaśnienia m.in. przyczyn kryzysu w sektorze począwszy od roku 2001 r., powodów i trybu przeprowadzenia decyzji o upadłości Stoczni Szczecińskiej Porta Holding oraz działań i analizy czynności dotyczących prywatyzacji, wyboru inwestorów, negocjacji z Komisją Europejską przeprowadzonych przez wszystkie ekipy rządowe.

"Mimo wątpliwości czy funkcjonujące w parlamencie siły polityczne - które bez wyjątku ponoszą odpowiedzialność za obecny stan rzeczy - będą zainteresowane wykazaniem skandalicznych zaniedbań wobec sektora, jest obowiązkiem +Solidarności+ taki wniosek złożyć" ľ czytamy w piśmie związkowców.

Jednocześnie przedstawiciele SKPO zadeklarowali "swoją gotowość do złożenia zeznań i przedstawienia materiału dowodowego".

Tzw. specustawa stoczniowa, która weszła w życie 6 stycznia przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach. Zakładają, że sprzedaż majątku stoczni musi mieć charakter bezwarunkowy, a ogłoszenie o przetargu nie może zawierać ograniczeń, na rzecz których podmiotów aktywa stoczni mogą być sprzedawane.

Pracownicy zakładów zostali objęci programem ochronnym.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Apel o powołanie komisji śledczej ws. stoczni