Aplikacje wesprą służbę zdrowia

PAP, DI
opublikowano: 21-11-2013, 00:00

Śląski klaster przekonuje, że innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą pomóc zarówno lekarzom, jak i pacjentom.

Internetowa rejestracja pacjentów w przychodni, możliwość rozmowy ze specjalistą przez internet czy system pozwalający lekarzowi na szybki dobór odpowiedniego leku — to niektóre rozwiązania, promowane w służbie zdrowia przez HUB CLUB Śląski Klaster ICT i Multimediów. Skupia on m.in. firmy wyspecjalizowane w rozwiązaniach informatycznych, placówki naukowe i instytucje wspierające biznes.

— Chcemy, by nowoczesne technologie w medycynie przestały budzić strach. Staramy się pokazać, że one pomogą nam w rozwiązywaniu codziennych problemów — mówiła Joanna Sochacka, prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który należy do inicjatorów klastra podczas konferencji w Katowicach.

Wśród kilkunastu innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych w Katowicach są np. programy dla lekarzy i personelu medycznego, dzięki którym lekarze mogą mieć pełny dostęp do danych pacjenta i historii jego choroby z dowolnego miejsca, a nie tylko w komputerze znajdującym się w gabinecie. Tym samym personel medyczny danej placówki może być bardziej mobilny. Specjaliści przekonują, że w nieodległej przyszłości przy łóżkach pacjentów szpitala nie będzie już tradycyjnychkart choroby, a wszystkie wyniki badań i dane chorego będą w tablecie lekarza. Innym z prezentowanych rozwiązań jest aplikacja pozwalająca lekarzowi na szybki dobór odpowiedniego leku podczas diagnozy skomplikowanych przypadków medycznych. To system wsparcia decyzji terapeutycznej, umożliwiający posługiwanie się wskazaniami lekarskimi bez konieczności znajomości nazw preparatów. Podczas wyszukiwania leku system uwzględnia wiele różnych czynników, jak nadwrażliwość pacjenta na określone substancje, alergie, przeciwwskazania, okresy ciąży i działania niepożądane. W systemie są też ważne dla lekarzy i pacjentów informacje o cenach i poziomie refundacji leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu