Apollo Tyres na razie Polsce dziękuje

MAG
opublikowano: 12-12-2007, 00:00

Polska nie jest już pierwsza na liście krajów, w których indyjski producent opon chce budować fabrykę za 800 mln zł.

Polska nie jest już pierwsza na liście krajów, w których indyjski producent opon chce budować fabrykę za 800 mln zł.

O inwestycji indyjskiej firmy, która stworzy 2,5 tys. miejsc pracy, „PB” informował w sierpniu. Już w październiku miały się odbyć w Polsce kolejne spotkania, ale przedstawiciele Apollo Tyres odwołali przyjazd. Najpierw zrezygnowali z wizyty przed wyborami. Ale po wyborach spółka nadal milczała. W końcu poinformowała przedstawicieli rządu, że Polska nie jest pierwsza na krótkiej liście. Nieoficjalnie wiadomo, że rozważa lokalizacje na Słowacji i Węgrzech.

— Cały czas pracujemy nad tym projektem — utrzymuje Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

— Plany są nadal w fazie projektowania i nie wybraliśmy konkretnej lokalizacji — twierdzi Kankana Das z biura prasowego Apollo Tyres.

Idealne miejsce

W Polsce potencjalnych lokalizacji dla Apollo Tyres było kilka. Najpierw wydawało się, że spółka rozważa wartą 800 mln zł inwestycję w Morawicy pod Kielcami, bo teren pod taki dokładnie projekt został włączony do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potem okazało się, że Apollo Tyres dostał ofertę inwestycji w Redzikowie pod Słupskiem. Z informacji „PB” wynika jednak, że ostatecznie firma zainteresowała się gruntem w Kostrzynie.

— Nie komentuję — ucina Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Liczą na grant

Apollo Tyres może wrócić do Polski, jeśli nie powiodą się negocjacje u konkurencji. Niewykluczone, że firma wstrzymuje się z decyzją, bo czeka na jakieś wskazówki dotyczące polityki wspierania inwestycji. Na razie Ministerstwo Gospodarki zamierza utrzymać system programów wieloletnich. Jednak Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, zapowiada, że docelowo zagraniczne firmy nie będą mogły liczyć na specjalne przywileje (patrz tekst na str. 8).

Apollo Tyres to drugi w Indiach producent opon z przychodami przekraczającymi 1 mld USD. Firma jest notowana na giełdzie w Bombaju, a 12,3 proc. jej akcji ma Michelin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane