Czytasz dzięki

Apple'a największy skok w historii

Konferencja WWDC20 firmy Apple była wyjątkowa, zanim jeszcze się zaczęła.

Po raz pierwszy była wyłącznie streamowana online, bez uczestnictwa zainteresowanych. Niezależnie od tego pojawiły się duże ogłoszenia, w tym takie, których można się było spodziewać, oraz takie, które mogły cię zaskoczyć — skomentował serwis technologiczny The Verge. Apple lubi publiczność, oklaski fanów i wielką fetę podczas prezentacji swoich produktów. Tym razem sala była pusta, choć nowości nie zabrakło. Na rynku nie brakuje jednak głosów, że to jeden z najważniejszych eventów Apple’a od dawna, może nawet od ponad dekady.

Apple już wcześniej zaczął wsadzać projektowane przez siebie
procesory w iPhone’ach, iPadach i zegarkach Watch, więc robiąc to samo w
przypadku Maców realizuje nakreśloną przed laty strategię i uniezależnia się od
innych. Apple chce, żeby wszystkie jego produkty były jeszcze bardziej
połączone.
Wyświetl galerię [1/2]

ELEMENTY UKŁADANKI:

Apple już wcześniej zaczął wsadzać projektowane przez siebie procesory w iPhone’ach, iPadach i zegarkach Watch, więc robiąc to samo w przypadku Maców realizuje nakreśloną przed laty strategię i uniezależnia się od innych. Apple chce, żeby wszystkie jego produkty były jeszcze bardziej połączone. Fot. ARC

Zmienia się bowiem sporo, choć rewolucja dzieje się na razie w środku urządzeń. Ale po kolei. Apple przygotowywał się do tego ruchu od dawna i w końcu ogłosił, że przesiada się na własne procesory nazwane Apple Silicon i zbudowane na architekturze ARM. Pierwszy komputer Mac z nowym chipem pojawi się jeszcze w tym roku, natomiast cały proces przejścia potrwa około dwóch lat.

Apple zapewnia jednocześnie, że nadal będzie obsługiwał i wypuszczał nowe wersje systemu macOS dla komputerów z procesorami Intela, co więcej — ujawnił, że w fazie rozwoju ma jeszcze komputery z tymi układami, więc rzeczywiście nie decyduje się na dramatyczne i nagłe ruchy. Niemniej nazywa przejście na własne procesory największym skokiem w historii komputerów Mac. To także sygnał, że kończy się 15-letni sojusz z Intelem. Po co taki ruch? Prezes Tim Cook i jego świta twierdzą, że zaprojektowane wewnętrznie układy zwiększą bezpieczeństwo i żywotność baterii, co jest kluczowym czynnikiem na rynku komputerów. Firma ogłosiła też wprowadzenie nowej wersji systemu operacyjnego dla komputerów — macOS Big Sur — i twierdzi, że będzie to największa aktualizacja od ponad dekady. System zawiera technologię zapewniającą płynne i bezproblemowe przejście na procesory Apple’a. Programiści będą mogli łatwo przekonwertować obecne aplikacje.

Co ciekawe — system będzie można zainstalować również na starszych komputerach, w tym leciwych, bo siedmioletnich, MacBookach Air. Intel nadal zamierza wspierać Apple’a jako swojego klienta, a agencja Bloomberg podkreśla, że Mac nie jest kluczowym czynnikiem napędzającym przychody ich producenta. Rocznie do klientów trafia około 20 mln urządzeń, co przekłada się na 25 mld USD przychodów. Dla Intela taki rozwód również jest ciosem bardziej symbolicznym niż finansowym. Z szacunków Stacy Rasgon, analityczki ze Sanford C. Bernstein, wynika, że cały asortyment laptopów Mac stanowi mniej niż 5 proc. przychodów Intela. Gorsze dla producenta procesorów byłoby, gdyby w ślad za Apple’em poszli inni gracze z rynku komputerów osobistych. Apple otworzył worek z nowościami podczas corocznej konferencji WWDC20, organizowanej dla producentów oprogramowania, czyli ludzi, którzy tworzą wszystko to, co sprawia, że iPhone’y są nie tylko kawałkami szkła i aluminium. Nowy chip w Macach to ważny news, ale głównym silnikiem napędzającym firmę z nadgryzionym jabłkiem w logo jest jednak właśnie iPhone. Koncern nie tylko nie zapomniał o swoim flagowym gadżecie, ale także tutaj pozwolił sobie na „historyczne ruchy”. Apple wprowadzi najbardziej drastyczne zmiany na ekranie głównym iPhone’a od czasu wprowadzenia go w 2007 r. — twierdzi agencja Bloomberg.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

System o nazwie iOS 14 zadebiutuje jeszcze w tym roku i rzeczywiście zmieni znacząco „wnętrze” smartfona. Apple dodał funkcję App Library, która automatycznie będzie grupowała aplikacje. Producentowi zależy więc na uporządkowaniu ekranów użytkowników. Kolejne zmiany dotyczą widgetów, które będzie można przypinać w różnych rozmiarach w dowolnym miejscu ekranu głównego. Użytkownicy mogą tworzyć inteligentne stosy widgetów, a odpowiedni będzie się wyświetlał na podstawie czasu, lokalizacji i aktywności użytkownika. Zapowiada się dobrze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane