ArcelorMittal stawia na kupno kopalnii

WST, Bloomberg
opublikowano: 2009-12-23 08:48

ArcelorMittal, hindusko-luksemburski gigant sektora stalowego może w 2010 r. zdecydować się na zakup kilku kopalni by zapewnić sobie dostawy rudy żelaza po oczekiwanym wzroście zapotrzebowania na surowce i swoje produkty.

„Akwizycje będą ważną częścią naszych planów na przyszły rok” – stwierdził Bill Scotting, szef strategii w ArcelorMittal. Eksploatacja kopalń i nowe projekty poszukiwacze mają zagwarantować dużą samowystarczalność – dodał.

Obecnie własne zasoby surowca (rudy żelaza) pokrywają około połowy zapotrzebowania spółki. Planuje ona do 2014 r. zwiększyć ten udział do 75-85 proc.

Lakshmi Mittal, prezes spółki i właściciel 41 proc. jej akcji od 2006 r., kiedy to Mittal przejął Arcelor nabył już aktywa górnicze w Brazylii i Rosji.