Archeologia niebiańska

opublikowano: 05-07-2018, 22:00

Wystawa w gorzowskim Muzeum Lubuskim prezentuje wyniki badań ziemi przywiezionej po pożarze z katedry gorzowskiej.

Wystawa w gorzowskim Muzeum Lubuskim prezentuje wyniki badań ziemi przywiezionej po pożarze z katedry gorzowskiej. Archeolodzy odnaleźli ponad 100 przedmiotów, z czego najstarsze datowane są na XIV wiek. To również okazja zobaczenia dzwonu Ave Maria, niedostępnego dla oczu mieszkańców od pięciu wieków. Dzwon był zawieszony na wieży od 1526 r. aż do pożaru, który wybuchł 1 lipca 2017 r.

Eksponaty można oglądać m.in. dzięki czujności gorzowskich archeologów i pomocy firmy Eneris Surowce. Badania po raz pierwszy w Polsce były prowadzone w materiale pochodzącym ze sklepienia budowli średniowiecznej. Wieżę kościoła zbudowano u schyłku XIII w. Pierwotnie nad kruchtą podwieżową znajdował się strop, który pod koniec XV w. został zastąpiony sklepieniem. Zgodnie ze średniowiecznymi zasadami budowlanymi, pachy sklepień wypełniano gruzem ceglanym, zmieszanym z wapnem. To powodowało usztywnienie konstrukcji. W przypadku wieży gorzowskiej zamiast gruzu zastosowano ziemię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy