Architekci krajobrazu puścili oczko do Gdańska

AR
opublikowano: 23-09-2015, 15:25

Na stanowisko miejskiego ogrodnika w Gdańsku aplikowało 21 osób – poinformował urząd miasta.

O konkursie na miejskiego ogrodnika w Gdańsku pisaliśmy na początku tygodnia. Oferta pracy miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni skierowana była do architektów krajobrazu, którzy mają "śmiałe i nowoczesne wizje" oraz doświadczenie w zarządzaniu projektami.

Po dwóch tygodniach od ogłoszenia naboru zgłosiło się 21 osób (czyli tzw. "oczko"), choć na początku nie wpływały żadne oferty.

– To ludzie w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, zarówno kobiety jak i mężczyźni – informuje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

W mieście znajduje się 600 ha terenów zielonych (m.in. zabytkowy Park Oliwski). W przyszłości ma być ich więcej, a przy tym mają być nowoczesne i dostosowane do potrzeb mieszkańców. Z wypowiedzi prezydenta miasta wynika, że nie chodzi tylko o nowe rabatki kwiatowe.
Zobacz więcej

NOWA ZIELONA JAKOŚĆ

W mieście znajduje się 600 ha terenów zielonych (m.in. zabytkowy Park Oliwski). W przyszłości ma być ich więcej, a przy tym mają być nowoczesne i dostosowane do potrzeb mieszkańców. Z wypowiedzi prezydenta miasta wynika, że nie chodzi tylko o nowe rabatki kwiatowe. Diego Delso (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons

Miasto przeanalizuje oferty i wyłoni spośród nich (lub nie) najlepszą.

– Ciekawi jesteśmy przede wszystkim wizji tych osób na rozwój zieleni w mieście. Jednym z wymaganych do złożenia w naborze dokumentów była bowiem autorska propozycja programu działań dla Gdańska. W procesie rekrutacji, na podstawie załączonych portfolio, poznamy także dorobek twórczy kandydatów z zakresu projektowania terenów zieleni – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do końca miesiąca. Wyłoniony kandydat, będzie odpowiedzialny za przyszłą koncepcję rozwoju zieleni w mieście.

Architekci krajobrazu, z którymi rozmawiał Puls Samorządu, podkreślali, że tego typu stanowiska w miastach wymagają szczególnych kompetencji.

– Tu potrzebna jest osoba, która nie tyle będzie realizować własne wizje, co odpowiednio delegować zadania, a nie wszyscy architekci krajobrazu mają kompetencje związane z zarządzaniem, bo wielu z nich najbardziej w swojej pracy ceni sobie zadania w terenie – mówiła jedna z architektek z warszawskiego biura. Inni architekci krajobrazu podkreślali też ogromną rolę, jaką pełni w miastach kształtowanie zielonej przestrzeni dla odbioru krajobrazu miasta i społecznej funkcji, jaką pełni.

– Odtąd cała zieleń w mieście wychodzić ma "spod jednej ręki" – podkreśla Piotr Grzelak.

Z wywiadów udzielanych przez prezydenta Gdańska wynika, że marzą mu się m.in. pomysły, takie jak z niemieckiej Bremy. Otworzono tam park obywatelski, w którym każdą z ławek zafundował inny mieszkaniec.

Przyszły ogrodnik miejski Gdańska ma zarabiać 4-5 tys. zł (brutto). Do tego dochodzą atrakcyjne urzędnicze dodatki i premie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Architekci krajobrazu puścili oczko do Gdańska