Architektura

MAS
opublikowano: 22-07-2008, 00:00

Nowe sąsiedztwo Spodka: Siedziba śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych

(DOKP) — 80-metrowy drapacz chmur, który od lat 70. sąsiaduje z katowickim Spodkiem, zostanie zmodernizowany, a obok niego powstanie nowoczesny wieżowiec. Za innowacje odpowiada firma Hines, którą w prowadzonych od 2007 r. rozmowach PKP wybrały na partnera inwestycji. Nowy biurowiec ma mieć 32 piętra i 41 tys. mkw. powierzchni. Będzie przewyższał siedzibę DOKP, która po modernizacji powiększy się o 23 tys. mkw. i będzie liczyła 21 pięter (nadbudowa czterech kondygnacji). W sierpniu Hines wystąpi o warunki zabudowy terenu. Autorem pomysłu jest Helmut Jahn, uznany amerykański architekt, autor Sony Center w Berlinie. Jahn zamierza kontynuować myśl Jerzego Gottfrieda — autora projektu budynku DOKP. Oba wieżowce będą dalej przeciwwagą dla obłego Spodka, zachowując klasyczną bryłę prostopadłościanu. Urozmaiceniem w ich wyglądzie będą tarasy na dachu.

Biurowce połączy wspólna podstawa z ogrodem na dachu. Wewnątrz skupione będą lokale handlowo-usługowe. Przestrzeń wokół budynków ożywi się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu