Czytasz dzięki

Arctic Paper wypuści papiery dłużne

opublikowano: 29-08-2017, 22:00

Ceny celulozy, podstawowego surowca używanego przez giełdową spółkę Arctic Paper, idą w górę.

— Na rynku są oznaki wskazujące na dalszy wzrost cen celulozy w najbliższych miesiącach. W ślad za tym podwyższaliśmy w minionym kwartale ceny papieru i będziemy to robić także w tym — mówi Per Skoglund, prezes firmy. Arctic Paper stara się dostosowywać do zmieniającej się sytuacji również ofertę.

— Oczywiście staramy się też sprzedawać więcej papieru z wyższych segmentów cenowych, czyli produktu, który nie jest aż tak wrażliwy na wzrost cen surowca — dodaje Wolfgang Lübbert, wiceprezes ds. marketingu i strategii. W minionym półroczu spółka przeznaczyła na inwestycje ponad 75,7 mln zł — około 44 mln zł w segmencie celulozowym i ponad 31 mln zł w papierniczym. Rok wcześniej wydatki inwestycyjne (CAPEX) spółki wyniosły 63 mln zł.

Zgodnie z planami w całym roku chce wydać na inwestycje około 170 mln zł, przy czym większość (około 100 mln zł) w segmencie celulozowym. Oznacza to wzrost w stosunku do 2016 r., kiedy CAPEX wyniósł około 160 mln zł.

— W kolejnych latach chcemy wydawać na inwestycje w segmencie papierowym średnio 70-90 mln zł rocznie. W przyszłym roku CAPEX w segmencie celulozy wyniesie podobnie jak w tym około 100 mln zł, ale potem będzie znacząco niższy — mówi Per Skoglund. Główne wydatki w sektorze papieru związane są z rozszerzeniem mocy produkcyjnych zakładu w Kostrzynie, w segmencie celulozy — w Rottneros w Szwecji.

Te ostatnie związane są z projektem „Agenda 500” (inwestycje warte 500 mln SEK). Ponieważ obecnie zadłużenie spółki jest bardzo niskie (dług netto jest równy zyskowi EBITDA), a plany inwestycyjne ambitne, Arctic Papier chce wypuścić obligacje o łącznej wartości do 400 mln SEK (około 180 mln zł).

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane