Argentyńczycy mają problemy z kupnem dolarów

opublikowano: 22-09-2020, 05:53

Oficjalnie zakup dolarów w Argentynie jest trudny z powodu wprowadzonych przez rząd zmian.

Rząd Argentyny zwiększył opodatkowanie przy zakupie dolarów wprowadzając daninę wysokości 35 proc. oprócz obowiązującej wcześniej wysokości 30 proc. Ograniczył wielkość transakcji do 200 USD miesięcznie. Większość banków detalicznych informuje na swoich stronach internetowych, że transakcje walutowe nie mogą być realizowane w związku z koniecznością dostosowania systemów do wprowadzonych zmian.

- Obecnie nie można kupować i sprzedawać dolarów – informuje m.in. Banco Galicia.
Popyt na dolary w Argentynie wzrósł gwałtownie w tym roku, bo ludzie oczekują załamania wartości krajowej waluty. Na czarnym rynku kurs dolara doszedł do 141 peso i jest prawie dwukrotnie większy niż oficjalny.

Bank centralny Argentyny twierdzi, że jego system elektroniczny działa normalnie i cała wina leży po stronie banków komercyjnych.  Niektórzy analitycy podejrzewają jednak, że za problemami w nabyciu dolarów stoi bank centralny, a problemy techniczne są dla niego tylko wymówką.

- Problemy techniczne wydają się tylko wygodną wymówką banku centralnego, który siedzi na swoich dolarach jak kwoka – powiedział Joaquin Bagues, strateg Portfolio Personal Inversiones z Buenos Aires.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane