Czytasz dzięki

ARP i General Electric chcą współpracować m.in. przy offshore

  • PAP
opublikowano: 17-01-2020, 11:03

Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric podpisały list intencyjny, w którym strony deklarują współpracę przy produkcji i usługach związanych z nowoczesnymi źródłami energii, poinformowała w piątek ARP. Chodzi głównie o fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Zgodnie z porozumieniem strony będą wspólnie rozwijać krajowy potencjał produkcyjny i usługowy w sektorze nowoczesnych konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. Spółki planują również prace nad wdrożeniem rozwiązań teleinformatycznych, związanych z cyberbezpieczeństwem infrastruktury przemysłowej" - wyjaśniono w komunikacie.

Dodano, że współpraca ma się koncentrować również na rozwoju sektora offshore. Agencja zwróciła uwagę, że wkrótce realizowane projekty morskich farm wiatrowych o mocy 5,5 GW uzyskają decyzje środowiskowe. Turbiny o mocy 7,1 GW mają już wydane warunki przyłączenia do sieci.

"Branża offshore jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki, nie tylko w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i coraz istotniejszej roli odnawialnych źródeł energii, ale także ze względu na krajowe możliwości produkcyjne. W portfelu kapitałowym ARP mamy GSG Towers, czy, od niedawna, Energomontaż Północ Gdynia. Działalność obu spółek koncentruje się na produkcji wysoko wyspecjalizowanych konstrukcji stalowych właśnie dla sektora offshore. Cieszę się, że dzięki podpisanemu porozumieniu będziemy mogli zwiększyć dynamikę rozwoju w tym obszarze, zwłaszcza z tak istotnym partnerem, jakim jest General Electric" - wskazł prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Agencja zawróciła uwagę, że GE ma wieloletnie doświadczenie i know-how w zakresie projektowania i produkcji urządzeń związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej; projektowania, produkcji, montażu i serwisu turbin gazowych. Spółka działa również w obszarze rozwiązań teleinformatycznych; projektuje, produkuje, buduje i montuje systemy magazynowania energii elektrycznej wraz z infrastrukturą informatyczną dla ich optymalizacji i zarządzania.

Podpisany list intencyjny to efekt prowadzonych od 2017 roku rozmów dotyczących zwiększenia udziału polskich firm w globalnym łańcuchu dostaw GE. W październiku 2019 r. resort inwestycji i rozwoju podpisał z GE list intencyjny dot. rozszerzenia współpracy w sektorach: OZE i energetyki gazowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane